Dziękujemy za pasterską opiekę
Uroczystości żałobne rozpoczęły się dzień wcześniej. Po czuwaniu modlitewnym w grocie przedpogrzebowej, Mszy św. przewodniczył bp Piotr Sawczuk. W homilii biskup wspominał śp. ks. kan. M. Śliwowskiego. Mówił o jego zaangażowaniu i wierności kapłańskiej posłudze oraz dokonaniach; przedstawił jego kapłańską drogę. - Ostatnie miesiące życia to czas choroby i cierpienia. To czas oddawania się Bogu - podsumował.
Następnie ks. kan. Stanisław Bieńko, proboszcz parafii w Stoczku Łukowskim, przypomniał obronę krzyża w Miętnem, w którą zaangażowany był wraz ze śp. księdzem kanonikiem. Ostatnie chwile życia zmarłego dziekana wspominał też ks. Tadeusz Turyk, proboszcz parafii w Próchenkach, wicedziekan dekanatu łosickiego. W piątkowych uroczystościach udział wzięło ok. 40 kapłanów, najbliższa rodzina oraz licznie zgromadzeni łosiccy parafianie.
Przeszedł do domu Ojca
W sobotę, 5 września, o 11.00, rozpoczęło się czuwanie modlitewne przy trumnie w kościele parafialnym. Mszy św. pogrzebowej sprawowanej w samo południe przewodniczył bp Kazimierz Gurda. W uroczystościach uczestniczył także bp P. Sawczuk, ok. 200 kapłanów, rodzina zmarłego, rzesze wiernych, przedstawiciele lokalnych władz i służb mundurowych.
Podczas kazania bp K. Gurda mówił o świadectwie wiary, jakie dawał swoim życiem zmarły kapłan. – Po 66 latach życia i 41 lat kapłaństwa ks. Michał Śliwowski 3 września, w godzinach porannych, rozpoczął nowe życie. Rozpoczął je przejściem przez bramę śmierci. Przeszedł – jak sam mówił – na drugą stronę. Przeszedł – jak powiedział – do domu Ojca. Dzisiaj, w dniu jego pogrzebu, gromadzimy się: jego rodzina, przyjaciele i parafianie, aby Panu Bogu podziękować za jego ziemskie życie i prosić o wieczne zbawienie. Tak czynimy w oparciu o naszą wiarę, wiarę opartą na słowach Jezusa, który jest naszym Bogiem i Panem – głosił. – Dziękujemy Bogu za ks. Michała, jego pasterską opiekę, pasterską pomoc poleconych mu wiernych, aby mogli osiągnąć zbawienie w Chrystusie i po zakończeniu swego ziemskiego życia przejść do domu Ojca. Mam nadzieję, że ten, który śp. ks. Michała obdarzył miłością, wybrał do posługi kapłańskiej, przyjmie go do uczestnictwa w swojej chwale – podsumował ordynariusz diecezji.
Ostatnie pożegnanie
Po zakończeniu Eucharystii – w imieniu rady parafialnej, wspólnot działających przy parafii i wszystkich wiernych – żegnał zmarłego kapłana Tomasz Dobrowolski. Słowa pożegnania wygłosili też starosta Czesław Giziński i burmistrz Mariusz Kucewicz. W imieniu rodziny ks. Michała pożegnali jego brat i siostrzenica.
Na uroczystości pogrzebowe przybyły m.in. delegacje z parafii, gdzie śp. ks. M. Śliwowski był proboszczem. W imieniu parafii Piszczac wspominał i żegnał zmarłego kapłana obecny proboszcz ks. kan. Roman Sawczuk, a także ks. prałat Jan Dzięga, kapelan siedleckiego szpitala wojewódzkiego. W imieniu kapłanów z dekanatu łosickiego pożegnał ks. Michała ks. T. Turyk, wicedziekan dekanatu łosickiego. Słowa wdzięczności skierował także do biskupów, kapłanów, parafian oraz wszystkich zaangażowanym w przeprowadzenie uroczystości pogrzebowych.
Przy donośnym biciu kościelnych dzwonów kondukt żałobny z ciałem zmarłego proboszcza udał się na miejscowy cmentarz. W procesji niesiono krzyż, za którym podążały liczne delegacje niosące wieńce, poczty sztandarowe i liczni przybyli kapłani. Za trumną niesioną w strażackiej asyście podążała pogrążona w żałobie rodzina śp. ks. M. Śliwowskiego oraz długa kolumna wiernych. Po ceremoniach pogrzebowych i odśpiewaniu „Witaj Królowo” trumnę z ciałem zmarłego kapłana złożono w grobowcu. Wkrótce zakryły go wieńce pogrzebowe i wiązanki kwiatów.
Ks. kan. Michał Śliwowski
Urodził się 8 września 1949 r. w miejscowości Wymysły w parafii Kamionna (wtedy diecezja siedlecka, obecnie drohiczyńska). Jego rodzicami byli Edward i Franciszka, rolnicy. Szkołę Podstawową w Kamionnej ukończył w 1963 r. Następnie kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Łochowie, gdzie w 1967 r. otrzymał świadectwo dojrzałości.
Zaraz po maturze złożył prośbę o przyjęcie do Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach. Motywował swoją decyzję tym, że czując głos Boży wzywający do kapłaństwa, chce w kapłaństwie Chrystusowym służyć w diecezji. Również ówczesny proboszcz parafii Kamionna, ks. Henryk Bujnik, wystawił kandydatowi pochlebne świadectwo, podkreślając jego „pilność w służeniu do Mszy św., częste przystępowanie do Komunii św. oraz pozytywną opinię moralną jako młodzieńca i dobrego katolika”.
W trakcie studiów seminaryjnych został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej w jednostce kleryckiej w Bartoszycach w latach 1968-1970. Powrócił do seminarium i po odbyciu dalszych studiów filozoficzno-teologicznych przyjął święcenia kapłańskie 1 czerwca 1974 r. w katedrze siedleckiej z rąk bp. Jana Mazura.
Jako wikariusz ks. M. Śliwowski pracował w następujących parafiach: Motwica (1974-1976), Łuków – Przemienienia Pańskiego (1976-1978), Siedlce – parafia katedralna (1978-1982), Garwolin – par. Przemienienia Pańskiego (1982-1986). W Garwolinie razem z ówczesnym proboszczem ks. H. Bujnikiem i wikariuszami wspierał duchowo młodzież Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem podczas wystąpień w obronie krzyża na przełomie roku szkolnego 1983/84.
Pierwszą samodzielną parafią ks. M. Śliwowskiego był Nowodwór (1986-1998). Tutaj wraz z parafianami wybudował murowany kościół, poświęcony w 1997 r. dla uczczenia 1000-lecia męczeństwa św. Wojciecha, patrona parafii. Bp Jan Wiktor Nowak, doceniając jego gorliwość duszpasterską i działania gospodarcze, 8 września 1997 r. mianował go kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej Łukowskiej.
Następną parafią był Piszczac (1998-2010), gdzie podjął wiele działań duszpasterskich i gospodarczych. Od 2000 r. był wizytatorem religii w dekanacie terespolskim. Obronił pracę dyplomową z teologii na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie, uzyskując w 2004 r. tytuł magistra. Był także od 2012 r. członkiem z wyboru rady kapłańskiej na trzecią kadencję.
Od 10 czerwca 2010 r. ks. M. Śliwowski był proboszczem parafii św. Zygmunta w Łosicach i dziekanem dekanatu łosickiego. W pracy duszpasterskiej troszczył się o rozwój duchowy i gospodarczy parafii. Podjął przygotowanie i przeprowadził uroczyste świętowanie jubileuszu 500-lecia parafii (2011 r.); z Płocka sprowadził do kościoła relikwie św. Zygmunta; przybyły dwa spiżowe dzwony: pw. św. Zygmunta i św. Jana Pawła II oraz św. Michała Archanioła; na miejscowym cmentarzu wybudowano ołtarz polowy, a cały cmentarz – poszerzony o nową część – został ogrodzony kamiennym parkanem; przy kościele powstała kaplica przedpogrzebowa, a teren wokół świątyni został na nowo zagospodarowany.
Jednak pojawiła się choroba nowotworowa, która osłabiła siły i aktywność duszpasterską ks. M. Śliwowskiego. Cierpliwie znosił doświadczenie choroby i leczenie. Mimo osłabienia sił fizycznych zachował chrześcijańską pogodę ducha, a wobec wiernych i konfratrów – zawsze kapłańską życzliwość.
Po ostatnim pobycie w siedleckim szpitalu wrócił na plebanię do Łosic. Tam zmarł 3 września.
Requiescat in pace.
OPR. KS. BERNARD BŁOŃSKI
Tadeusz Nieścioruk