Dzielić się doświadczeniem wiary
Z niecodzienną inicjatywą do parafian wyszedł wykładowca akademicki z Ryk Tomasz Niemirowski. - Uznałem, że warto z innymi podyskutować, a przy okazji może także zmienić swoje nastawienie do różnych sytuacji - uzasadnia. Ideę poparł proboszcz ks. kan. Stanisław Chodźko, a opiekę nad grupą objął ks. Dariusz Radywaniuk. - Sens jest taki, byśmy dzielili się doświadczeniem wiary.
I – bazując na duchowości świętych – znajdowali w niej rozwiązania dla naszego życia. Ze swojej strony będę czuwał, byśmy pozostali w duchu Kościoła, i w miarę możliwości odpowiadał na pytania czy wątpliwości. Chodzi też o to, byśmy byli dla siebie wsparciem i czegoś się od siebie nauczyli – tłumaczy kapłan.
Najciekawsze duchowe teksty
Podstawą dla rozważań grupy są cytaty ludzi Kościoła, w tym świętych. – To dobra okazja, by pokazać, jak różnymi drogami Pan Bóg ich prowadził – zauważa ks. Dariusz. T. Niemirowski. przygotował teksty z duchowości katolickiej, np. św. Jana od Krzyża, św. Teresy z Avila, Thomasa Mertona czy św. Alfonsa Liguori. Bazował też na książce Alicji Lenczewskiej „Świadectwo” napisanej w oparciu o jej duchowe rozmowy z Panem Jezusem. – Wypisywałem z poszczególnych dzieł najciekawsze fragmenty. Takie, do których, moim zdaniem, warto wrócić, przeczytać ponownie i z kimś się nimi podzielić. Interesowała mnie relacja z Bogiem, szczególnie droga do głębszej wiary, duchowości. Ciekawiło mnie też problemy, jak pokonywać problemy, które napotykamy w codziennym życiu, czy w jaki sposób rozeznawać wolę Bożą. Myślę, że takie tematy interesują wiele osób – przyznaje T. Niemirowski.
Czas na rozmowy i świadectwa
Na rozpoczęcie spotkań organizatorzy wybrali Wielki Post. Do tej pory zebrali się dwa razy i poruszali temat rozwoju duchowego oraz świętości. Spotkania mają formę dyskusji. – Każdy uczestnik otrzymuje teksty na dany temat. Czytamy je, po czym mówię, jak dany fragment rozumiem i interpretuję. Chciałbym to łączyć ze świadectwem, dlatego postaram się odnieść dany temat do mojego życia. Potem głos zabierają chętni i mówią, jak oni daną kwestię rozumieją czy przeżywają – tłumaczy pomysłodawca „Rozmów duchowych”. Dodaje, że każdy z uczestników może zaproponować wybór tekstów i tematów.
W pierwszych spotkaniach wzięło udział ok. dziesięciu osób. – Dobrze oceniam te rozmowy. Podczas nich wywiązały się rzeczowe dyskusje. Myślę, że mogą one pomóc uczestnikom w rozwiązywaniu ich codziennych dylematów – zaznacza T. Niemirowski. Do spotkań można dołączyć na każdym etapie. Zachęca do tego ksiądz Dariusz. – Spotykamy się w poniedziałki, po Mszy św. wieczorowej. Warto się dzielić swoim doświadczeniem i wzajemnie ubogacać – przekonuje ks. D. Radywaniuk.
Możemy zjednoczyć się z Jezusem
Pomysłodawca spotkań zapewnia, że tematów do omówienia nie zabraknie. Wśród zebranych przez niego zagadnień można znaleźć m.in. teksty o modlitwie, pokorze, rozeznawaniu woli Bożej, radości i wolności. – Szczególnie interesuje mnie temat bycia sobą oraz wolności i autentyczności. Wiele lat temu zainspirował mnie cytat z książki Thomasa Mertona: „Każdy z nas staje się autentycznie sobą, gdy zostanie przez Ducha Świętego przemieniony w Chrystusa”. Zastanawiałem się, jak to możliwe. Zacząłem ten temat zgłębiać, a nawet napisałem o tym książkę. Jestem przekonany, że możemy zjednoczyć się z Jezusem Chrystusem, naśladując Go i prowadząc życie sakramentalne – akcentuje T. Niemirowski.
Tomasz Kępka