Diecezja
ks. Marek Weresa
ks. Marek Weresa

Dzielić się i służyć

W piątek 8 września, w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, podczas dożynek w sanktuarium maryjnym w Woli Gułowskiej rolnicy całej diecezji dziękowali za plony.

Gospodarzami radosnej, barwnej, rozśpiewanej uroczystości byli ojcowie karmelici, zaś organizatorami - parafia i gmina Górzno oraz diecezjalny duszpasterz rolników ks. kan. Stanisław Chodźko, który na początku powitał uczestników, zapowiedział program i zachęcił: - Módlmy się, bawmy się, cieszmy się, że mamy co jeść, a Pan Jezus i Maryja opiekują się nami. Uroczystość dożynkowa jest okazją, by na ołtarzu złożyć wiarę, wdzięczność za chleb powszedni, za łaskę tegorocznych zbiorów, szczęśliwie zakończone prace żniwne oraz prosić o błogosławieństwo w następnym roku.

Przypomnieli o tym, witając uczestników uroczystości, dyrektor Ośrodka Kultury w Górznie Marzena Chmielak oraz stojący na czele karmelickiej wspólnoty o. Aleksander Pikor. Przed prezentacją wieńców dożynkowych był czas na występy artystyczne kół gospodyń wiejskich z Goździka, Łąk oraz Górzna oraz prelekcję, którą wygłosił wójt gminy Górzno Waldemar Sabak. Podkreślił, że bogactwem polskiej wsi oprócz ziemi i ludzi jest jej kultura i tradycja; przekazywane z pokolenia na pokolenie wpisują się w tradycje narodową i nierozerwalnie związane są z wiarą, Kościołem i patriotyzmem.

Po rozpoczęciu Mszy św. bp. ...

LI

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł