Opinie
Źródło: MD
Źródło: MD

Edukacja, a nie seksualizacja

W środę, 28 maja, w siedleckim Centrum Kultury i Sztuki pod honorowym patronatem prezydenta miasta odbyła się konferencja, której organizatorem było Samorządowe Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli, pn. „Edukacja seksualna wychowaniu - prawdy i mity”. Była ona skierowana do dyrektorów szkół, nauczycieli, pedagogów, a także rodziców.

Spotkanie otworzyła dyrektor SCDiDN dr Urszula Wyrzykowska-Dudek. - Nie potrafimy rozmawiać o seksualności. Ten trudny temat był przez lata traktowany jak tabu. Jednak musimy o nim mówić. Konferencja to pierwszy krok w tym kierunku - podkreśliła.

Następnie głos zabrała wiceprezydent Siedlec Anna Sochacka. – Kiedy byłam dyrektorem szkoły, powtarzałam, że „Wychowanie jest ważniejsze od wiedzy” oraz „Bez rodziców ani rusz”. Szkoda, że na spotkanie przyszli tylko pedagodzy. Współpraca z rodzicami jest bardzo ważna, zwłaszcza w kwestii edukacji seksualnej, która budzi kontrowersje. Za moich czasów nie rozmawiano w szkole na ten temat. Dzisiaj, m.in. za sprawą internetu, obserwujemy w tej materii ogromny postęp. Dlatego musimy zmierzyć się z tym zagadnieniem – stwierdziła, przypominając, iż rodzina i edukacja to dla samorządu siedleckiego priorytety.

Po pierwsze dojrzałość

Pierwszym prelegentem był adiunkt zakładu psychoprofilaktyki i pomocy psychologicznej Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie oraz pracownik ds. badań Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie dr Wiesław Poleszak, który wygłosił wykład pt. „Praca wychowawcza i profilaktyka zachowań seksualnych”. – Wychowanie to proces wspomagania dziecka w rozwoju. Celem jest dojrzałość. Co znaczy być dojrzałym w wymiarze seksualnym? Odpowiedź brzmi: być gotowym do prokreacji. ...

MD

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł