Rozmaitości

Edukacja dla seniorów

Jak nie dać się oszukać, nie stracić oszczędności, ale też dbać o swoje finanse, mogli dowiedzieć się seniorzy, którzy 3 kwietnia spotkali się w świetlicy w Grabianowie.

Chętnych, by poszerzyć swoją wiedzę, jak uniknąć manipulacji i gdzie szukać pomocy, nie zabrakło. Spotkanie zorganizowane zostało w partnerstwie z Samorządem Województwa Mazowieckiego, Gminą Siedlce, Kołem Gospodyń Wiejskich Grabianki oraz Gminnym Centrum Kultury w Siedlcach z/s w Ostrówku, Komendą Policji w Siedlcach i siedleckim oddziałem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wśród gości znaleźli się m.in. Henryk Brodowski – wójt gminy Siedlce, Dariusz Stopa – dyrektor siedleckiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Iwona Chaciak – sołtys Grabianowa.

O technikach manipulacji, jakie stosują przestępcy, opowiedziała st. sierż. Barbara Jastrzębska z zespołu profilaktyki społecznej, nieletnich i patologii Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach. – Jak to się dzieje, że metoda „na wnuczka”, wykorzystywana od lat 90 XX w., wciąż jest skuteczna? Bo seniorzy są bardzo ufni, kochają swoje wnuki, ale też dlatego, że mają coraz mniejszy kontakt z najbliższymi – tłumaczyła. Podkreślała, że właśnie takie bezpośrednie spotkania z seniorami są najlepszą formą edukacji i mogą zapobiec oszustwom. Także Agnieszka Drzewiecka z siedleckiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, że pracownicy ZUS-u na pewno nie chodzą po domach, nie wypełniają wtedy druków, nie proszą o podejmowanie decyzji czy podpisywanie dokumentów, a już na pewno nie biorą za to pieniędzy. – Jeśli ktoś taki pojawi się w domu, można mieć pewność, że to oszust – dodaje z uwagą, iż wszelkie sprawy są załatwiane tylko i wyłącznie w placówkach ZUS-u.

Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego. 

JAG