Aktualności
Edukacja w plenerze

Edukacja w plenerze

Dzieci zyskały miejsce zabaw, a dorośli przestrzeń do wspólnych spotkań i rozwijania przyrodniczych pasji. W Kłoczewie powstał ekologiczny ogród dydaktyczny.

Nowy rekreacyjny punkt na mapie gminy pojawił się wokół siedziby ośrodka kultury. W jego utworzenie duży wkład wniósł samorząd, wygospodarowując 30 tys. zł. Niewiele mniej, bo ponad 28 tys. zł wyłożył Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Dzięki tej współpracy powstała ścieżka przyrodnicza utworzona z kolekcji roślin miododajnych, przyjaznych owadom oraz ptakom.

 

Drzewa, krzewy i zioła

Koncepcja zaaranżowania przestrzeni przy GOK powstała z inicjatywy dyrektor placówki. – Myślałam o tym od dłuższego czasu. Chodziło o założenie ogrodu, który będzie spełniał nie tylko funkcje estetyczne, ale również edukacyjne i kulturalne – przyznaje Anna Żaczek. Urzeczywistnienie planów umożliwiła dotacja oraz pieniądze z budżetu gminy. W ciągu kilku miesięcy powstał wyjątkowy ogród, a w nim trawniki i rabaty pełne roślin. Najbardziej okazałe są drzewa: świerki, jarzębiny, klony, lipy, morwy, głóg. Ładnie prezentują się też krzewy: kaliny, budleje, mahonie, żarnowce, tuje, cisy, bukszpany, berberysy i róże. A całość dopełniają byliny: szałwie, nepety, liatry kłosowe, monardy, liliowce, lawendy, mięty, melisy, lubczyk i inne zioła.

Dla wygody i żywotności ogrodu został zamontowany system nawadniający. Przed rozrostem chwastów całość chroni agrotkanina i wysypane kamienie.

Organizatorzy dodatkowo uatrakcyjnili miejsce innymi elementami. Taką rolę spełniają budki lęgowe dla ptaków i nietoperzy oraz domki dla owadów. Pojawiły się też interaktywne tablice edukacyjne przedstawiające informacje i ciekawostki na temat świata przyrody w formie gier i puzzli. Rustykalnego klimatu dodają natomiast drewniane donice do uprawy ziół i kwiatów.

 

Otwarte przez całą dobę

Prace przy powstawaniu ogrodu sprzyjały zacieśnieniu więzi społecznych. We wspólne dzieło zaangażowali się bowiem pracownicy urzędu gminy, sołtys Kłoczewa Witold Żmuda oraz druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej. Natomiast pomoc w utrzymaniu porządku na rabatach obiecało już miejsowe koło gospodyń wiejskich.

Ostatnio do dodatkowego urozmaicenia ogrodu przyczyniły się też całe rodziny. Wszystko za sprawą ogłoszonego konkursu na najpiękniejszą budkę lęgową dla ptaków. W zabawie wzięły udział cztery grupy. Zwyciężyła rodzina Storczyków z Przykwy. Drugie miejsce przypadło rodzinie Gruzów ze Starego Zadybia. A trzecią lokatę zajęli ex aequo rodziny Łukasiaków z Wylezina i Flisków z Czernica. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali w nagrodę ozdobne krzewy ogrodowe, a ich prace ozdobią ogród wczesną wiosną.

Dyrektor GOK jest pewna, że inwestycja przyniesie wiele korzyści. – Mamy nadzieję, że stworzona przestrzeń będzie służyć mieszkańcom Kłoczewa, gminy i odwiedzającym nasz ośrodek kultury – zaznacza A. Żaczek. Gotowy ogród można już podziwiać zarówno indywidualnie, jak i w grupach. Otwarty jest każdego dnia przez całą dobę.

Tomasz Kępka