Egzotyczna wystawa
Wszystkich przekraczających tego dnia progi muzeum witały gejsze. Okazały się nimi uczennice bialskiego Liceum im. Emilii Plater. Dziewczyny ubrane w barwne kimona na nogach miały drewniane japońskie chodaki (geta). Uwagę gości przykuwały także ich makijaże oraz fryzury. Dzięki gejszom wystawa stała się o wiele ciekawsza i barwniejsza.
Herbata i zwiedzanie
Wernisaż rozpoczęto od prezentacji japońskiej poezji. Liryczne utwory czytały oczywiście gejsze. Także one pokazały publiczności, jak wygląda ceremonia picia herbaty (chanoyu). Zawsze odbywa się ona w pawilonie herbacianym. Rytuał pełen jest ukłonów i symbolicznych gestów. O tym, jak wygląda pawilon, mogą przekonać się wszyscy, którzy zdecydują się odwiedzić muzeum. Na końcu długiej sali wystawienniczej umieszczono bowiem rekonstrukcję tego ważnego dla Japończyków pomieszczenia.
Po pokazie przyszedł czas na zwiedzanie wystawy i oglądanie eksponatów. Kultura japońska jest dla nas znacznie trudniejsza w odbiorze, dlatego też wszystkim, którzy podziwiali niecodzienne przedmioty zgromadzone w bialskim muzeum, towarzyszyła autorka ekspozycji – Anna Grossman. Opowiadała o nieznanych nam obrzędach i zwyczajach, o japońskich dokonaniach oraz umiejętnościach tegoż narodu.
Odmienna kultura
Wystawa niewątpliwie cieszy oczy. Składa się ona z przedmiotów codziennego użytku. Można tu obejrzeć wspaniałe kimona (tkane, wyszywane i misternie malowane), tradycyjne obuwie i akcesoria (parasolki, wachlarze, maski). Panów zainteresuje na pewno japońska broń, która zadziwia kształtami i zdobieniami, warte uwagi jest także wyposażenie japońskich wojowników. Na ekspozycji zaprezentowano również piękne przedmioty wykonane z drewna pokrytego laką (naczynia, skrzynki, szkatułki), misternie zdobione porcelanowe naczynia i ciekawe kompozycje kwiatowe (ikebana). Oglądając wystawę, trzeba też zwrócić uwagę na kolekcję drzeworytów przedstawiających sceny z życia dawnej Japonii. W dolnej sali muzeum, w której umieszczono ekspozycję, można zapoznać się także z licznymi, bogato ilustrowanymi, planszami, na których widnieją informacje m.in. o japońskim piśmie, papierze, strojach, religii i ogrodach.
Wszystkie prezentowane eksponaty pochodzą z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, z Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie oraz ze zbiorów prywatnych. Ekspozycję można zwiedzać do 20 czerwca.
Agnieszka Wawryniuk