Aktualności
Ekodoradca w każdej gminie?

Ekodoradca w każdej gminie?

Jak samorządy radzą sobie z realizacją uchwały antysmogowej? Co muszą zrobić, by zapewnić mieszkańcom czyste powietrze? I skąd pozyskiwać pieniądze na konieczne zmiany?

To główne zagadnienia spotkania, które odbyło się 6 lipca w Siedlcach.

Konferencja połączona z dyskusją, zorganizowana przez urząd marszałkowski województwa mazowieckiego, zgromadziła wielu wójtów i burmistrzów. Rozmawiano o programie ochronie powietrza, zaostrzeniu uchwały antysmogowej i jej wpływie na życie mieszkańców oraz konieczności edukacji społeczeństwa w tym zakresie.

– Ponad 40 tys. ludzi w Polsce umiera przedwcześnie w związku ze złą jakością powietrza, jego zanieczyszczeniem. Na terenie województwa mazowieckiego to około 6 tys. osób rocznie. Z raportu UNICEF wynika, że dzieci w naszym kraju są najbardziej narażone na złą jakość powietrza. Jesteśmy też trzecim krajem od końca, jeżeli chodzi o stan środowiska w Europie. Polskie dzieci w dużej mierze mają podwyższone stężenie ołowiu we krwi, nie mówiąc o tym, że codziennie oddychają złą jakością powietrza. To są zatrważające dane medyczne – przekonywał Marcin Podgórski, dyrektor departamentu gospodarki odpadami, emisji i pozwoleń zintegrowanych w urzędzie marszałkowskim. Jak tłumaczył zgromadzonym w siedleckim Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli, mając na uwadze ochronę zdrowia, konieczne są szybkie zmiany w wielu obszarach gospodarki.

Na Mazowszu uchwała antysmogowa została wprowadzona już w 2017 r. W kwietniu tego roku przyjęto nowelizację projektu. Jednak zaostrzenie prawa to nie wszystko, bowiem stan wiedzy społeczeństwa w tym zakresie nie jest najlepszy. – Niby wiemy, skąd się bierze zanieczyszczenie powietrza, potencjalnie rozumiemy, że to szkodzi, a mimo to bardzo często nie mamy wiedzy na temat wymogów, rozwiązań technicznych ani ewentualnych źródeł finansowania ekologicznych rozwiązań – tłumaczył M. Podgórski. Stąd kolejne działania samorządu Mazowsza wspierające gminy w realizacji założeń uchwały antysmogowej związane z nową perspektywą środków unijnych, który chce przeznaczyć na ochronę środowiska ponad 3 mld zł.

Więcej w bieżącym wydaniu ECHA. 

IZU