Opinie
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Empatia i stawianie granic

Praca opiekunów osób starszych jest pełna wyzwań, wymaga zaangażowania, cierpliwości oraz zrozumienia dla indywidualnych potrzeb podopiecznego. Satysfakcja? To obserwacja przemiany seniorów, którzy otwierają się na innych…

Według prognozy Głównego Urzędu Statystycznego liczba ludności w wieku 60 lat i więcej w Polsce w 2030 r. ukształtuje się na poziomie 10,8 mln osób, a w 2050 r. - 13,7 mln, co stanowić będzie ok. 40% społeczeństwa. Osoby zawodowo sprawujące opiekę nad osobami starszymi ułatwiają życie swoim podopiecznym, nie tylko jeśli chodzi o czynności bytowe (ubieranie, jedzenie, toaleta) czy administracyjne. Zapewniają seniorom zajęcia ruchowe, terapeutyczne, a nawet artystyczne. Wspieranie osób starszych w wykonywaniu codziennych czynności, troska o wzajemne relacje sprawiają, że dla obu stron może to być niezwykle cenna lekcja człowieczeństwa. Każdego roku 7 sierpnia obchodzony jest Dzień Pracownika Opieki nad Osobami Starszymi, czyli święto tych, którzy związali swoje życie zawodowe z opieką nad seniorami.

Kiedy pytam, jakie cechy powinna mieć osoba opiekująca się osobami starszymi, Anna Jakubiak, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Białej Podlaskiej działającego pod szyldem Caritas Diecezji Siedleckiej, odpowiada bez zastanowienia: „Przede wszystkim empatię”. – Moim pracownikom zawsze powtarzam, by postawili się w sytuacji seniora. Wtedy lepiej zrozumieją, jak to jest, gdy człowiek bywa nieporadny i potrzebuje pomocy – tłumaczy. Ważne jest także ciepło, ale również trzeźwe myślenie i złapanie do pewnych rzeczy dystansu. – Trzeba wyważyć, co senior mówi, a czego naprawdę potrzebuje. Na ile osoba starsza nie jest w stanie naprawdę sobie z czymś poradzić, a na ile stara się kimś wysłużyć. Uważam, że wyręczanie jest dużą krzywdą dla seniorów, ponieważ w ten sposób „wylogowują się” ze społeczeństwa – zaznacza A. Jakubiak.

Kolejna cecha to otwartość na to, co może się zdarzyć. – A w pracy z seniorami może się zdarzyć naprawdę wszystko. ...

Kinga Ochnio

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł