Kultura
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Europejskie śpiewanie

Piosenki Eltona Johna, Cher, Alici Keys czy Barbary Streisand w wykonaniu gimnazjalistów można było usłyszeć podczas V Regionalnego Przeglądu Piosenki Europejskiej w Mordach.

Impreza już na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. W tym roku konkurs odbył się 24 maja. Wybierając ten wiosenny termin, organizatorzy chcieli przypomnieć, że maj jest ważnym dla historii Unii Europejskiej miesiącem.

Przeboje znane i lubiane

W tegorocznym konkursie udział wzięło 19 wykonawców. Szkoły mogły zgłosić najwyżej dwóch reprezentantów: solistów, chór lub zespół wokalny. Każdy z nich przygotował po dwa utwory – w języku polskim i obcym. Głównie były to znane i lubiane na całym świecie przeboje, jak np. „Felicita” Al Bano i Rominy Power, „ Love me tender” Elvisa Presleya czy „No one” Alicii Keys. Nie zabrakło też polskich hitów, m.in. „Niech żyje bal” Maryli Rodowicz, „Gdzie ci mężczyźni” Danuty Rinn czy „Czas nas uczy pogody” Grażyny Łobaszewskiej. Gimnazjaliści nie bali zmierzyć się również z trudniejszym repertuarem, np. „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena albo „Mury” Jacka Kaczmarskiego.

Twardy orzech do zgryzienia

Młodzi wykonawcy byli bardzo dobrze przygotowani do swoich występów. Dlatego jury miało trudny orzech do zgryzienia. Komisja konkursowa w składzie: Zofia Werle, Grzegorz Trochimiuk i Paweł Michalak w swojej ocenie kierowała się takimi kryteriami, jak: dobór repertuaru, wykonanie, poprawność językowa prezentowanego utworu oraz ogólny wyraz artystyczny.

Zwycięzcą V RPPE został uczeń Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim Damian Brzeszczyński, który zaśpiewał „The main event” B. Streisand i przebój G. Łobaszewskiej. Drugą nagrodę również zdobyli reprezentanci mińskiej „Macierzanki”: Alicja Bąk, Anita Wasilewska, Piotr Gójski i Mateusz Kościesza. Natomiast trzecie miejsce wyśpiewała sobie Natalia Matejczuk z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Mordach.

Jury wyróżniło także: Julię Chacińską i Kamilę Kurowską z Zespołu Oświatowego w Pruszynie, Monikę Ratuską i Damiana Ratuskiego z ZO w Żelkowie-Kolonii oraz Małgorzatę Szczygieł z Zespołu Szkół w Gręzówce.

Podsumowania i marzenia

– Tegoroczny przegląd był na bardzo wysokim poziomie. Uczestnicy z roku na rok zaskakują zarówno jury, jak i organizatora swoim profesjonalizmem, talentem wokalnym i umiejętnością zachowania się na scenie – podsumowuje Beta Mistrzuk z M-GOK. – W tym roku rozszerzyliśmy zasięg imprezy. Do udziału w konkursie zaprosiliśmy również młodzież z powiatów: garwolińskiego, mazowieckiego i sokołowskiego – dodaje.

Natomiast Marlena Soszyńska, dyrektor ośrodka kultury w Mordach ma nadzieję, że przyszłym roku przegląd piosenki europejskiej będzie cieszył się jeszcze większą popularnością. – Wierzymy, że idea, która narodziła się pięć lat temu, będzie rozwijała się i przyciągała coraz więcej młodych, uzdolnionych ludzi – mówi. – W związku z tym, że niebawem Polska obejmie prezydencję w UE, naszym marzeniem jest nawiązanie współpracy z innymi państwami wchodzącymi w skład wspólnoty i zaproszenie muzycznych przedstawicieli na nasz przegląd – M. Soszyńska zdradza swoje marzenia.

MD