Diecezja
Ewangelia bez tajemnic

Ewangelia bez tajemnic

13 marca rozstrzygnięto XII Konkurs Biblijny. Tegoroczna edycja dotyczyła ewangelii według św. Łukasza. W zmaganiach wzięło udział ponad 850 uczniów.

Konkurs zatytułowany „Spotkania z Jezusem wg Ewangelii św. Łukasza” skierowany był do uczniów II klas gimnazjum. W tym roku biblijną wiedzą wykazywali się przedstawiciele gimnazjów w Białej Podlaskiej, Łomazach, Sworach i Ciciborze Dużym. Pierwszy szkolny etap odbył się w lutym, do drugiego awansowało po dwóch uczniów z każdej klasy, którzy w I części uzyskali najwyższą ilość punktów. W drugim etapie uczestniczyło ponad 70 młodych ludzi. Do finału zakwalifikowało się dziewięcioro uczniów (po jednym z każdego gimnazjum), którzy w swojej szkole osiągnęli najwyższe wyniki. W każdym z etapów gimnazjaliści musieli odpowiedzieć na 33 pytania dotyczące Ewangelii św. Łukasza. W XII Konkursie Biblijnym zwyciężyła Łucja Babkiewicz z PG nr 6 w Białej Podlaskiej. Drugie miejsce zajęła Martyna Matwieju z Gimnazjum Katolickiego, zaś trzecia lokata przypadła Magdalenie Jaszczuk z PG w Ciciborze Dużym. Finaliści otrzymali nagrody książkowe, pamiątkowe statuetki, słodycze i puchary dla szkoły. Cała dziewiątka pojedzie także na wspólną wycieczkę do Lublina. Wyjazd ufundowali im sponsorzy konkursu.

Wiedza i rywalizacja

Organizatorką konkursu od samego początku jest Barbara Wysokińska, katechetka z PG nr 2 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Białej Podlaskiej. Jak mówi, poziom każdej edycji jest wysoki.

– W finale mamy do czynienia z grupą uczniów bardzo dokładnie zapoznanych z treścią Ewangelii. Z przygotowanymi pytaniami poradzili sobie bardzo dobrze. Wśród tych, którzy zajęli najwyższe lokaty, zanotowaliśmy naprawdę minimalne różnice. Ten konkurs ma już swoją tradycję. Jego głównymi celami są zapoznanie z treścią Ewangelii i z pewnym stylem życia, który proponuje Jezus Chrystus. Liczy się, aby uczniowie potrafili rozpoznawać, co jest dobre, a co złe, żeby umieli odróżnić jedno od drugiego. Takie zmagania służą też pozytywnej rywalizacji i integracji młodych – tłumaczy B. Wysokińska.

Zaszczyt dla zwyciężczyni

– Pytania, które otrzymali finaliści, miały charakter przekrojowy. Uczniowie musieli wykazać się dobrą znajomością tekstu Ewangelii i odpowiedzieć według przygotowanego wcześniej klucza. Wymagaliśmy bardzo dokładnych odpowiedzi – wyjaśnia ks. Piotr Łyczewski, który zasiadał w komisji sprawdzającej konkursowe formularze.

Tegoroczna zwyciężczyni Łucja Babkiewicz twierdzi, że finałowe pytania nie należały do najłatwiejszych. Aby na nie odpowiedzieć, potrzebne było naprawdę solidne przygotowanie i kilkakrotna lektura Łukaszowej Ewangelii. Gimnazjalistka zaznacza, że udział w zmaganiach był dla niej zaszczytem.

Na pamiątkę uczestnictwa w konkursie każdy z finalistów otrzymał też ikonę ze św. Łukaszem. Obraz był prezentem przygotowanym przez Ośrodek Misericordia Caritas w Białej Podlaskiej.

Agnieszka Wawryniuk