Rozmowy
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Fala społecznego niezadowolenia

Społeczeństwo ukraińskie oczekuje zmiany systemu zarządzania państwem oraz bardziej przejrzystych zasad polityczno-ekonomicznych. Naród jest świadomy, iż wybór nie jest pomiędzy złym i doskonałym systemem politycznym, ale raczej między dyktaturą z jej marazmem społecznym i bardziej zrozumiałym sposobem zarządzania.

Dlaczego prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz nie podpisał umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską?

W otoczeniu Janukowycza działa kilka grup polityków: jedni zorientowani są na współpracę z UE, drudzy prorosyjsko, a jeszcze inni opowiadają się za neutralnym statusem Ukrainy. Na początku grupa proeuropejska miała wyraźną przewagę i zajmowała się intensywnie przygotowywaniem umowy stowarzyszeniowej. Bezpośrednio przed szczytem w Wilnie, pod presją prezydenta Rosji Władimira Putina, zmieniono nagle wektor. W tych wewnętrznych przepychankach Janukowycz jest nieprzewidywalny i podejmuje decyzje według własnego uznania. A po poprawkach konstytucyjnych, które wprowadziła partia regionów, cała władza jest skupiona w jego rękach. W ostatnim czasie Janukowycz wyraźnie się pogubił i stracił kontrolę nad tym, co się dzieje.

Dlaczego prezydent nie liczy się ze zdaniem obywateli?

U Janukowycza pojawiły się cechy klasycznego dyktatora postsowieckiego, dla którego opinia obywateli nie ma żadnego znaczenia. Uważa, że społeczeństwo winno całkowicie podporządkować się jego woli i być mu uległe. ...

Kinga Ochnio

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł