Aktualności
Fałszywe faktury za 64,5 mln zł

Fałszywe faktury za 64,5 mln zł

Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) we współpracy z CBŚP zatrzymała sześć osób. Podejrzane są o wystawienie fałszywych faktur za ponad 64,5 mln zł.  

To kolejny wątek w sprawie międzynarodowej grupy przestępczej, zajmującej się praniem pieniędzy.

Funkcjonariusze zatrzymali pięciu mężczyzn i kobietę w woj. mazowieckim.

Zatrzymani byli członkami grupy, która wprowadzała do obrotu fikcyjne faktury VAT. Grupa tworzyła sieć firm, które wystawiały puste faktury, dokumentujące zakup i sprzedaż artykułów tekstylnych oraz innych towarów.

Fikcyjne spółki były rejestrowane na obywateli Ukrainy i Polski. Wśród członków grupy są m.in. obywatele narodowości polskiej, nigeryjskiej i wietnamskiej.

To kolejne zatrzymania w sprawie międzynarodowej grupy przestępczej. Na ślad jej działalności trafiono podczas jednej z kontroli w Wólce Kossowskiej.

Członkowie grupy nie tylko wystawiali nierzetelne faktury, ale zajmowali się również praniem pieniędzy. Wykorzystywali w tym celu rachunki bankowe do płatności walutowych za towary z Chin. W ten sposób mogli „wyprać” ponad 325 mln zł.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, oszustw podatkowych i przestępstw fakturowych.

Zostali objęci dozorem policji oraz poręczeniami majątkowymi. Do sądu trafiły wnioski o tymczasowy areszt dla trzech osób.

Śledztwo ma charakter rozwojowy. Prokuratura nie wyklucza kolejnych zatrzymań.

AW