Aktualności
Falująca wstęga

Falująca wstęga

W ciągu najbliższych miesięcy na pl. Wolności w Łukowie stanie pomnik Czynu Niepodległościowego.

Zgodę na wzniesienie takiego obiektu wyrazili już miejscy radni. Zrobili to jednogłośnie. Pomysłodawcą budowy pomnika był senator Grzegorz Bierecki. Parlamentarzysta mówił o takiej potrzebie podczas tegorocznych obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Zaproponował, aby pomnik miał kształt krzyża. Już w czerwcu zawiązał się społeczny komitet budowy pomnika. Dyskusje nad jego formą trwały kilka miesięcy. Ustalono, że stanie on w centrum miasta – na placu Wolności.

Autorskie projekty zgłosiło trzech artystów. Komitet wybrał koncepcję zaproponowaną przez gdańskiego złotnika i twórcę sztuki sakralnej Mariusza Drapikowskiego. To właśnie on stworzył bursztynowo – brylantową sukienkę cudownego obrazu MB Częstochowskiej oraz srebrną figurę Michała Archanioła i relikwiarz dla relikwii bł. Męczenników Podlaskich do kościoła św. Michała Archanioła w Białej Podlaskiej. Artysta wyszedł z niecodzienną propozycją. Zasugerował, by 100-lecie odzyskania niepodległości uczcić pomnikiem w kształcie wznoszącej się ku górze, pofalowanej biało-czerwonej wstęgi. Obiekt ma mieć 6 m długości. Będzie wykonany z marmuru lub granitu.

Dariusz Litwiniuk, przewodniczący komitetu, zaznaczył, że środki na ten cel mają pochodzić ze zbiórki publicznej. Pomnik-wstęga stanie na tzw. piramidzie. Planowany termin odsłonięcia – 11 listopada albo w Nowy Rok, bo właśnie 1 stycznia Biała Podlaska w pełni odzyskała niepodległość. W uchwale przyjętej jednogłośnie przez radnych czytamy, że wznosząca się ku górze biało-czerwona wstęga jest „symbolicznym obrazem wolności i jedności naszego narodu”.
 

Wiceprzewodniczący rady Wojciech Sosnowski zauważył, że taki pomnik na pewno nie będzie dzielił mieszkańców miasta. Z kolei radny Dariusz Gromadzki dopytywał, czy obecna koncepcja była konsultowana z bialczanami. Przewodniczący rady D. Litwiniuk odpowiedział krótko: „Do komitetu zaproszeni zostali wszyscy mieszkańcy naszego miasta, ze wszystkich grup społecznych i wszystkich środowisk”. Będzie to już drugi patriotyczny pomnik na pl. Wolności. Wstęga dołączy do istniejącego od wielu lat Orła Niepodległości.

 

AWAW