Fascynująca historia gajówek
Inspiracją do jej napisania była wieloletnia praca autora. – Książka jest też hołdem dla mojego nieżyjącego już taty, który był gajowym w Leśnictwie Przyłuki. Pozostały wspomnienia, dokumenty, zdjęcia, które można było wykorzystać – mówi A. Szulik, były wójt gminy Drelów, obecnie emerytowany sekretarz Nadleśnictwa Międzyrzec Podlaski.
Zachować wspomnienia
Książka zawiera ok. 800 dokumentów i ponad 600 fotografii. – Wiele z gajówek, o których piszę, już nie istnieje. Każda z nich miała swój wyjątkowy klimat i była świadkiem ciekawych historii – zdradza autor. A. Szulik spędził wiele czasu na przeszukiwaniu archiwów oraz odwiedzaniu gajówek w celu zebrania materiału na książkę. Nie obyło się również bez spotkań z gajowymi oraz ich rodzinami, którzy dzielili się swoimi wspomnieniami, a także zgromadzonymi zdjęciami. Publikacja przedstawia historię 26 gajówek i ponad 730 osób związanych z nadleśnictwem. – Udało mi się przelać na papier historię od okresu międzywojennego aż do czasów współczesnych. Jest też fragment o czasach hrabiowskich. Starałem się ukazać piękno zawodu leśnika i gajowego – podkreśla A. Szulik. – Książka zawiera również wspomnienia ludzi związanych z gajówkami. Opowieści są naprawdę fascynujące. Każda z osób związanych z lasem musi mieć „to coś”. Coś, czego nie dadzą kursy i szkolenia – zaznacza autor.
Centrum życia rodzinnego
Celem książki jest zachowanie od zapomnienia wielu wyjątkowych ludzi i zdarzeń. Autor podkreśla, że niegdyś gajówki były miejscami życia rodzinnego i towarzyskiego. W nich często odbywały się śluby, narodziny czy ważne spotkania. – Skupiłem się nie tylko na historii, ale też informacjach technicznych. Opisałem architekturę, wymiary, kształty czy wyposażenie gajówek. Często nie były to luksusowe miejsca, a mimo to wiążą się z wieloma miłymi wspomnieniami. Gajówka składała się z prostych pomieszczeń. Często żyły w nich rodziny wielodzietne – zwraca uwagę A. Szulik.
Książka jest efektem ponad ośmioletniej pracy. Jej premiera miała miejsce podczas konferencji popularno-naukowej z okazji 55 rocznicy powstania Towarzystwa Przyjaciół Nauk.
Magdalena Frydrychowska