Kultura
MBP Siedlce
MBP Siedlce

Fenomen „Chłopek”

Zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Siedlcach spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak, autorką bestsellerowych „Chłopek”, ma szansę stać się literackim wydarzeniem sezonu w regionie.

J. Kuciel-Frydryszak zelektryzowała Polskę książką „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, w której oddaje głos wiejskim kobietom z początku XX w. - harującym od świtu do nocy gospodyniom, folwarcznym wyrobnicom, wynajmowanym do pracy w bogatszych gospodarstwach mamkom i dziewkom. Sprzedawanym za morgi, bez prawa do sprzeciwu i decydowania o własnym losie.

Szczytem marzeń były dla nich własne łóżko, buty, możliwość nauki. Publikacja jest odbierana jako opowieść o sile kobiet, ich ciężkiej pracy, lękach i marzeniach. Pozwoliła wielu czytelnikom zrozumieć lepiej swoje babcie i prababcie. Tom, który ukazał się nakładem wydawnictwa Marginesy, wywalczył już m.in. Nagrodę Bestseller Empiku. „Chłopki” biją też rekordy w bibliotekach. Na spotkania z autorką w całej Polsce przychodzą tłumy. Nie inaczej było w Siedlcach. Sala Biała Miejskiego Ośrodka Kultury wypełniła się do ostatniego miejsca, a chętnych było znacznie więcej. Autorka najpierw odpowiadała na pytania prowadzącej Magdaleny Sutryk, a potem czytelników. 

 

To wciąż nas dotyczy

– To spotkanie jest dla mnie wyjątkowe, ponieważ właśnie tutaj, na tych terenach, skrystalizowała się koncepcja mojej książki – przyznała na początku pisarka. Wśród historii kobiet, które zostały przez nią przedstawione w „Chłopkach”, o losach swoich prababek, babek i matek opowiedziały mieszkanki naszego regionu: Róża Somla-Dembowska, autorka „Historii rodu Somlów”, nauczycielka Elżbieta Orzyłowska-Łęczycka, spod pióra której wyszły monografie wsi Białki i Radomyśl, a także pochodząca z tej samej miejscowości Jadwiga Krasucka oraz Janina Krasuska ze wsi Białki. W spotkaniu udział wzięły panie R. ...

Jolanta Krasnowska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł