Festiwal, który jednoczy
Wydarzenie, które wpisało się w wielokulturową historię powiatu, jednoczy Polaków, Ukraińców, Białorusinów wszystkich stanów: duchownych, przedstawicieli władz samorządowych i organizacji pozarządowych, a także zwykłych ludzi.
Normal
0
21
false
false
false
PL
X-NONE
X-NONE
MicrosoftInternetExplorer4
Organizatorem imprezy było starostwo powiatowe i WDK przy wsparciu lubelskiego urzędu marszałkowskiego. Inicjatywa, ciesząca się olbrzymim zainteresowaniem, ma na celu upowszechnianie i ochronę folkloru. Organizatorzy zapraszają wykonawców z powiatu włodawskiego oraz zza wschodniej granicy. W tegorocznej edycji wzięły udział 32 zespoły.
W składzie jurorskim zasiedli w tym roku: Janina Biegalska – reprezentująca urząd marszałkowski, ks. Jerzy Ignaciuk – proboszcz prawosławne parafii pw. Narodzenia NMP we Włodawie oraz Andrzej Sar – instruktor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie.
Komisja konkursowa postanowiła przyznać pierwsze miejsce grupie Nastasivski muzyki z Tarnopola. Drugą nagrodę wyśpiewał Koral z Kapelą z Krzemienia, a trzecią – Mołodyczki z Szacka.
Wyróżnienia otrzymali: Cisza z Młodzieżowego Domu Kultury im. Oskara Kolberga we Włodawie, Swańki z Wyryk, Orchowianki z Orchówka, Sielanki z Sielca.
– Przedłużacie nam najpiękniejszy okres, jaki kojarzy się z wiekiem dziecięcym i z beztroską. We wszystkich prezentacjach można było usłyszeć ciepło i spełnienie. Bez względu na to czy był to surowy śpiew a capella, jednogłosowy, który przywoływał starsze tradycyjne pieśni, czy też współczesna chóralna prezentacja – powiedział na koniec A. Sar, dziękując uczestnikom za udział w festiwalu.
JS