Kultura
Źródło: JS
Źródło: JS

Festiwal, który jednoczy

31 stycznia w sali kina Włodawskiego Domu Kultury odbył się XIV Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem.

Wydarzenie, które wpisało się w wielokulturową historię powiatu, jednoczy Polaków, Ukraińców, Białorusinów wszystkich stanów: duchownych, przedstawicieli władz samorządowych i organizacji pozarządowych, a także zwykłych ludzi.

Normal
0

21

false
false
false

PL
X-NONE
X-NONE

MicrosoftInternetExplorer4

Organizatorem imprezy było starostwo powiatowe i WDK przy wsparciu lubelskiego urzędu marszałkowskiego. Inicjatywa, ciesząca się olbrzymim zainteresowaniem, ma na celu upowszechnianie i ochronę folkloru. Organizatorzy zapraszają wykonawców z powiatu włodawskiego oraz zza wschodniej granicy. W tegorocznej edycji wzięły udział 32 zespoły.

W składzie jurorskim zasiedli w tym roku: Janina Biegalska – reprezentująca urząd marszałkowski, ks. Jerzy Ignaciuk – proboszcz prawosławne parafii pw. Narodzenia NMP we Włodawie oraz Andrzej Sar – instruktor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie.

Komisja konkursowa postanowiła przyznać pierwsze miejsce grupie Nastasivski muzyki z Tarnopola. Drugą nagrodę wyśpiewał Koral z Kapelą z Krzemienia, a trzecią – Mołodyczki z Szacka.

Wyróżnienia otrzymali: Cisza z Młodzieżowego Domu Kultury im. Oskara Kolberga we Włodawie, Swańki z Wyryk, Orchowianki z Orchówka, Sielanki z Sielca.

– Przedłużacie nam najpiękniejszy okres, jaki kojarzy się z wiekiem dziecięcym i z beztroską. We wszystkich prezentacjach można było usłyszeć ciepło i spełnienie. Bez względu na to czy był to surowy śpiew a capella, jednogłosowy, który przywoływał starsze tradycyjne pieśni, czy też współczesna chóralna prezentacja – powiedział na koniec A. Sar, dziękując uczestnikom za udział w festiwalu.

JS