Kultura
Źródło: CKiS
Źródło: CKiS

Festiwal powraca

Amatorów teatralnej sztuki z pewnością ucieszy fakt, że planowana jest trzecia edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Prywatnych „Sztuka plus Komercja”.

Znamy już repertuar - zapowiadają się wielkie nazwiska i świetne spektakle. OFTP startuje bowiem już 28 września. Przed nami 17 przedstawień teatralnych. Widzowie będą mogli wybierać spektakle i widowiska kabaretowo-muzyczne spośród następujących propozycji: „Sztuka plus Komercja”, „Uczty teatralne” (spektakle z tych kategorii biorą udział w części konkursowej festiwalu), „Mistrzowie sceny” oraz „Festiwal dzieciom i młodzieży”.

 
Wśród wielu propozycji, które od września do grudnia tego roku będzie można znaleźć na deskach Sceny Teatralnej Miasta Siedlce, warto wymienić takie spektakle, jak „Danuta W.” z Teatru Polonia, „Bóg Mordu” z Teatru 6. Piętro, „Intryga” z Teatru Kamienica i „Złodziej” produkcji Agencji Artystycznej Certus. W programie III OFTP widzowie znajdą również niezwykły musical – „Skrzypek na dachu”, recitale Marka Torzewskiego, Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza oraz premierę najnowszego spektaklu Studia Teatralnego im. Jacka Woszczerowicza – „Skąpiec”.

Na dobry początek – „Małżeński Rajd Dakar” – komedia z Katarzyną Pakosińską i Mirosławem Zbrojewiczem w rolach głównych. To sztuka łatwa, lekka i przyjemna. Jej twórca, w sposób zabawny i błyskotliwy, chce pokazać wszystkim parom, jak często pozbawione są sensu ich spory i zatargi.

 … i w nowej formie

– Dwie pierwsze edycje festiwalu okazały się sukcesem zarówno kulturalnym, jak i komercyjnym. Proponowane spektakle cieszyły się bowiem ogromną popularnością wśród mieszkańców Siedlec. Chcemy go zatem kontynuować, ale w lepszej formie. Zdecydowaliśmy się podnieść poprzeczkę tej inicjatywie, by festiwal nie stał się monotonny, by prezentował sztukę, ale tę pisaną przez duże „S”. Stąd w tym roku został zmieniony regulamin, który dopuszcza produkcje prywatne, publiczno-prywatne, jak również teatry publiczne o szczególnej wartości artystycznej. Kategorie konkursowe zostały nieco zmodyfikowane. Postawiliśmy na różnorodność, dobrą grę aktorską. To rozszerzyło potencjał artystyczny i kulturalny naszego festiwalu – podkreśla Mariusz Orzełowski, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki, dodając: – Członkowie jury wybiorą najlepszy spektakl konkursowy oraz najlepszego lub najbardziej charakterystycznego aktora (aktorkę), który od września do grudnia wystąpi na deskach Sceny Teatralnej Miasta Siedlce. Publiczność festiwalowa dokona wyboru tylko jednego, najlepszego spektaklu konkursowego. W tym roku nagrodę specjalną przyznają również przedstawiciele lokalnych i regionalnych mediów.

– Teatr jak fryzjer – jest wieczny. I jego siła nie słabnie. Co ważne, teatr szuka dualizmu, rozdwojenia na sztukę i komercję. Bo udział pieniądza w sztuce sprzyja jej rozwojowi i wznoszeniu na wyższe poziomy – podkreślił Waldemar Obłoza. Jak jednocześnie zaznaczył patron artystyczny III edycji OFTP, dążeniem teatru jest również refleksja u widza. – W „Skąpcu” oprócz zabawy, na samym końcu, w ogonie, jest rozpacz… Chcemy, by widz, który wyjdzie z teatru, po uśmianiu się po pachy, już na jego progach zadał sobie pytanie: „a ja gdzie jestem w tym wszystkim?”. Wejdź, a poznasz samego siebie… – zachęca aktor.

GU