Festiwalowe dni
– Festiwal to duże wydarzenie w naszym akademickim mieście. W mieście, w którym w sposób szczególny dba się o rozwój oświaty, nauki, kultury. Jest to zasługą mądrej polityki prowadzonej przez władze samorządowe i zgodnej współpracy różnych podmiotów, które odpowiadają za oświatę, badania naukowe czy kulturę – mówi dr R. Kowalski.
Dla każdego coś ciekawego
Tegoroczny program festiwalu był niezwykle różnorodny i bogaty, zarówno w aspekcie teoretycznym, jak i praktycznym. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, począwszy od najmłodszego do najstarszego gościa żądnego zgłębiania tajników wiedzy i ciekawostek. Festiwal przedstawił blisko 50 kluczowych haseł – od archiwistyki do zoopsychologii, 16 bloków tematycznych – porządkujących ponad 70 przeróżnych propozycji realizowanych w formie wykładów, prezentacji multimedialnych, ćwiczeń laboratoryjnych, dyskusji w festiwalowej kawiarence, konferencji, wystaw, promocji książek i wycieczek terenowych.
W oczach najmłodszych
Oficjalne otwarcie festiwalu z udziałem członków komitetu honorowego, sponsorów oraz gości nastąpiło w czwartek, 18 października, w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Świętej Rodziny, podczas którego gospodarze przybliżyli postać ks. Ignacego Kłopotowskiego jako prekursora prasy dla kobiet i dzieci.
Tego dnia dużą popularnością wśród najmłodszych uczestników imprezy cieszyły się pokazy chemiczno-fizyczne w instytucie matematyki i fizyki na wydziale nauk ścisłych UPH. Dzieci bacznie obserwowały poczynania szalonego naukowca, nie brakowało również chętnych do pomocy oraz osobistego uczestniczenia w doświadczeniu. Na ich twarzach przez cały pokaz malował się zachwyt i ciekawość. Ponadto czwartkowy festiwalowy dzień rozpoczął ideę tworzenia Nadbużańskich Pomników Przyrody – jako nową jakość w filozofii ochrony środowiska przyrodniczego, a także był dniem promocji książki autorstwa dr. R. Kowalskiego zatytułowanej „Edukacja środowiskowa – wybrane zagadnienia z osobistą refleksją”.
Piątek ze zdrowiem
Drugi dzień Festiwalu Nauki i Sztuki także oferował wiele atrakcji. Na uwagę zasłużyły m.in. wykłady poświęcone zoopsychologii, zachowaniu, znaczeniu i treningowi koni, a także pokazy m.in. w wykonaniu Agaty Murawskiej, wicemistrzyni Polski w długodystansowych rajdach konnych. O atrakcje niosące nutkę adrenaliny zadbał Akademicki Ośrodek Jeździecki UPH. – Organizacja stylowych pokazów konnych jest pracochłonna i czasochłonna. Wymaga poświęcenia i oczywiście specyficznego podejścia. Jestem zadowolony z dzisiejszego dnia, pogoda piękna, sprzyjająca nie tylko jeździectwu, ale także malowaniu w plenerze – mówił Maciej Falkiewicz, światowy artysta malarz oraz pasjonat i hodowca koni, mieszkający w Janowie Podlaskim.
Dodatkowo piątkowy dzień wyróżnił się programem profilaktyki zdrowotnej, ukierunkowanym na zapobieganie i leczenie chorób nowotworowych, raka piersi i szyjki macicy. Zaś w sobotę, 20 października, ciekawym blokiem tematycznym okazała się medyczna konferencja naukowa „Życie i medycyna – od urodzenia do starości”. Jej oficjalnego otwarcia dokonał dziekan wydziału nauk o zdrowiu prof. n. med. Mieczysław Szostek. Uczestnicy wysłuchali wykładów, w których główną osią tematyczną stał się człowiek. Położono m.in. nacisk na uzasadnienie wyboru porodu siłami natury czy cesarskim cięciem, działania mające na celu zapobieganie chorobom poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie, a także przybliżono – w aspekcie problemu społecznego – degeneracyjną chorobę ośrodkowego układu nerwowego, czyli chorobę Alzheimera. Dodatkową atrakcją konferencji stały się warsztaty przeprowadzone przez koło naukowe studentów kierunku pielęgniarstwo oraz możliwość osobistej konsultacji ze specjalistą.
Zapomniana przyrodniczka
Zupełnie inną tematyką cechował się blok „Uśmiech rośliny”. Podczas jego trwania dr Maria Obrębska z zakładu edukacji biologicznej i ochrony środowiska w Instytucie Biologii UPH przybliżyła postać Adeli Klein, miłośniczki przyrody, nauczycielki Szkoły Powszechnej nr 3 w Siedlcach, która przez 34 lata prowadziła Kółko Miłośników Przyrody. To właśnie ono ostatecznie przyczyniło się do powstania Koła Ligii Ochrony Przyrody.
– Adela Klein była zasłużoną postacią, siedlczanką o niezwykłej wrażliwości, wychowującej w duchu poszanowania przyrody dzieci i młodzież. Na uwagę zasługuje jej poświęcenie i dbałość o ogród szkolny. Dlatego też pragnęłam przybliżyć siedlczanom tę zapomnianą osobę. I cieszę się, że potrafiłam zachęcić uczniów z Gimnazjum nr 3, by przygotowali przedstawienie w oparciu o jej utwory. Tutaj pragnę podkreślić, że Adela Klein zawsze na 3 kwietnia, czyli na święto jubileuszu założenia Kółka Miłośników Przyrody, organizowała ze swoimi wychowankami przedstawienie o tematyce wiosennej, my zaś ze względu na porę wystawiliśmy przedstawienie o tematyce jesiennej – powiedziała dr M. Obrębska.
Docenieni przyrodnicy
Podczas festiwalu zostały wręczone Medale Polskiej Niezapominajki. W tym roku otrzymali je m.in. : prof. Danuta Cichy w kategorii „nauka, edukacja przyrodnicza i środowiskowa”, Joanna Pindelska w kategorii „wspieranie edukacji przyrodniczej i środowiskowej”, Robert Wysokiński w kategorii „fotografia i film przyrodniczy oraz edukacja przyrodnicza i środowiskowa”, Sławomir Śledź w kategorii „edukacja przyrodnicza i środowiskowa”. Medale trafiły także do: Marzeny Radzikowskiej z Zespołu Szkół w Zbuczynie, Sławomira Śledzia z Łukowa, Sławomira Wasilczuka – wójta gminy Korczew.
– Jest to dziesiąta edycja tego wyróżnienia, przyznawanego za społeczną pracę na rzecz ochrony przyrodniczego środowiska. Medal ten powstał z inspiracji programu stworzonego przez Andrzeja Zalewskiego i od trzech lat ma on rangę ogólnopolską. Czynione są starania, aby przekroczył granice naszego państwa – podkreślił dr R. Kowalski.
Za rok
XIV edycja Festiwalu Nauki i Sztuki zakończyła się lekcją historii, czyli wspólnym wyjazdem i zwiedzaniem Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince. – Zakończyło się wielkie święto nauki i edukacji. Wszystko odbyło się zgodnie z planem, publiczność dopisała. Jestem niezmiernie zadowolony z przebiegu festiwalu – podsumował tegoroczną edycję imprezy dr Ryszard Kowalski.
Justyna Paulina Kołodziejczuk