Kultura
Źródło: Arch
Źródło: Arch

Festyn z tradycją

W ostatnią niedzielę lipca plac przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury zmienił się nie do poznania. Bogaty i różnorodny program XIX Festynu Słoneczne Lato przyciągnął wielu mieszkańców Mazowsza i Podlasia.

Burmistrz Mordów Jan Ługowski, który oficjalnie rozpoczął spotkanie, zaznaczył, że wiele osób nie wyobraża sobie wakacji bez festynu. Na scenie swoje talenty zaprezentowali: dzieci, młodzież oraz dorośli. Ze specjalnym repertuarem wystąpiły zespoły ludowe: Podlasianki, Złote Kłosy i Krzymoszowianki. Ponadto można było wysłuchać Orkiestry Dętej OSP Mordy, a także duetu Dwa Ziarna i akordeonisty Wiesława Iwanowskiego. Wieczorem zaśpiewała Karolina Kruk, zaprezentowały się też zespoły Silk Queen i Maxx Dance. Gwiazdą wieczoru była Agata Sobocińska.

Całość zakończyła zabawa pod chmurką. – Z godziny na godzinę przybywało coraz więcej osób. Festyn Słoneczne Lato stało się naszą tradycją. Tegoroczna impreza rozpoczęła oficjalne gminne obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji nie zabrakło rysów historycznych ukazujących drogi Polski do wolności – podkreślił Łukasz Wawryniuk, dyrektor ośrodka kultury w Mordach.

 

Atrakcji nie zabrakło

Występy artystyczne poprzedził mecz piłki nożnej o puchar burmistrza. Zmierzyli się MUKS Polonez Mordy i ŁDK Łosice. Ponadto organizatorzy przygotowali różnorodne atrakcje dla starszych i młodszych uczestników festynu. Dzieci skorzystały z warsztatów kreatywnych prowadzonych przez nauczycieli z Zespołu Oświatowego w Mordach. Przeprowadzono wiele konkursów sprawdzających wiedzę, m.in. z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, bezpieczeństwa ruchu drogowego i bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Można było też spróbować swoich sił m.in. w rzucaniu tarczami do opony czy zbijaniu palet na czas. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się pokaz aikido i sztuki kuglarskiej. Nie zabrakło loterii fantowej i stoisk artystycznych. Swoje prace zaprezentowało sześcioro artystów: Paweł Izdebski, Zofia Tymosiak, Krystyna Noszczak, Krystyna Jaroszuk, Barbara Januszewicz oraz Cecylia Kuć. Na ich stoiskach można było zakupić obrazy, wyroby tkackie, szydełkowe, biżuterię, obrusy czy kwiaty. – Wszyscy dobrze się bawili i docenili bogatą ofertę festynu – podsumował J. Ługowski.

MD