Kultura
Źródło: IZU
Źródło: IZU

„Fiołkowa Dama” nagrodzona

Na spotkanie zorganizowane przez Dyrekcję i Radę Naukową Instytutu Filologii Polskiej Akademii Podlaskiej, przy współpracy siedleckiego oddziału Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, przybyli wszyscy entuzjaści twórczości tegorocznej laureatki - Barbary Wachowicz.

3 grudnia w sali Pałacu Ogińskich odbyła się uroczystość z okazji II edycji Nagrody im. Adama Naruszewicza.

Na spotkanie zorganizowane przez Dyrekcję i Radę Naukową Instytutu Filologii Polskiej Akademii Podlaskiej, przy współpracy siedleckiego oddziału Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, przybyli wszyscy entuzjaści twórczości tegorocznej laureatki – Barbary Wachowicz. Salę senatu szczelnie wypełnili także przyjaciele i znajomi nagrodzonej oraz młodzież z harcerstwa.

„Basia z Podlasia” – dziennikarka i pisarka odznaczona wieloma nagrodami (m.in. Orderem Uśmiechu, Medalem KEN-u i Odznaką Honorową Batalionu Harcerskiego Armii Krajowej „Zośka”), to także Mistrzyni Mowy Polskiej. Dzieciństwo spędziła w dworku Krzymosze Bajki niedaleko Siedlec. O tym jak niezwykle bujną osobowością twórczą i intelektualną jest Barbara Wachowicz, opowiadała dr Marzena Kryszczuk z AP. – Atmosfera rodzinnego domu ukształtowała osobowość i postawę życiową pisarki. Pisarze polscy byli głównymi bohaterami jej twórczości. Dziś pisze się o Barbarze Wachowicz, że jest kobietą – instytucją, w nawet najbardziej niesprzyjających warunkach potrafi pozyskać sojuszników i środki finansowe na niezliczoną ilość pomysłów: wystaw i publikacji. Krzysztof Kąkolewski pisał o jej działalności jako o „teatrze jednego autora i aktora”. Kto kiedykolwiek był na spotkaniu z laureatką, rozumie to porównanie – zaznaczyła M. Kryszczuk.

Medal im. A. Naruszewicza projektu Michała Gardzińskiego, artysty rzeźbiarza związanego z AP, przyznano B. Wachowicz za całokształt bogatej twórczości pisarskiej. Od tegorocznej edycji Akademia, wraz z miejscowym odziałem Towarzystwa Literackiego im. A. Mickiewicza, honoruje nagrodą także autora najlepszej pracy magisterskiej (program wsparł materialnie prezydent Siedlec Wojciech Kudelski). Za rozprawę o prozie Bohdana Arcta otrzymała ją Katarzyna Symon.

Iwona Zduniak-Urban