Folklor ma się dobrze
Do Włodawy przyjechało ponad 400 tancerzy, muzyków i instruktorów tańca ludowego. Z Bogucina w gminie Garbów przybył Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Ludowego. Powstał on w 2011 r. z inicjatywy Moniki Pirbudagian-Fiutek i Jadwigi Flisiak. W swoim repertuarze ma polki, walczyki oraz tańce regionalne. W zespole od dwóch lat występuje dziesięcioletnia Amelka Rozwadowska, która poszła w ślady starszych sióstr. - Znam już kroki tańców lubelskich, śląskich i podlaskich. Jest dużo radości - zapewnia dziewczynka.
Z Jastkowa przyjechała młodzież zrzeszona w Zespole Pieśni i Tańca „Dąbrowica”. – Tańczę prawie od dwóch lat. Wcześniej w zespole była moja siostra, a dawniej moi rodzice – mówi Grzegorz Łoboda. „Dąbrowica” działa od 1970 r. W swoim programie ma suity wokalno-taneczne z Lublina, Rzeszowa, Przeworska, Łowicza, Beskidu Śląskiego, tańce miejskie, narodowe i patriotyczne. – Folklor to dobra forma zabawy, a także nauki. Dzięki występom w zespole mam możliwość poznawania innych osób. Ludzie, którzy śpiewają i tańczą są fantastyczni. Zespoły ludowe potrafią stworzyć bardzo dobrą atmosferę – podkreśla G. Łoboda.
Kształtuje charakter
Od 15 lat na scenie razem z Zespołem Tańca Ludowego „Włodawiacy” występuje Paulina Jankowska. – Kiedy byłam jeszcze w przedszkolu, bardzo spodobały mi się zajęcia z rytmiki prowadzone przez panią Annę Mróz. Potem znalazłam się pod jej opieką artystyczną w Młodzieżowym Domu Kultury i tak się zaczęła moja przygoda z tańcem ludowym – wspomina. – Taniec pozytywnie wpływa na kondycję fizyczną, a także kształtuje charakter, uczy m.in. współpracy z innymi. Jest to widoczne np. w czasie naszych wyjazdów. Kiedyś, gdy uczestniczyliśmy w dniach folkloru na Węgrzech, źle się poczułam. Akurat był czas naszego występu, a ja miałam śpiewać. Powiedziałam o mojej niedyspozycji. Położono mnie na ziemi, a chłopcy, używając swoich kapeluszy, wachlowali nimi nade mną. Widzowie myśleli pewnie, że to część naszego występu – opowiada tancerka.
Organizatorem przeglądu jest od 1996 r. Młodzieżowy Dom Kultury im. Oskara Kolberga.
Nagrody i wyróżnienia
Wśród zespołów dziecięcych do dziesięciu lat pierwsze miejsce zdobył Zespół Pieśni i Tańca „Podlasiacy” z Bialskiego Centrum Kultury, drugie – ZPiT „Kresowiak” z Woli Uhruskiej, a trzecie – Zespół Tańca Ludowego „Mały Głusk”. W kategorii „11 – 14 lat” najwyżej oceniono grupę dziecięcą ZPiT Ziemi Chełmskiej „Murawina”. Na drugim miejscu uplasował się ZPiT „Dąbrowica” – grupa młodzieżowa z GOKiS w Jastkowie, a na trzecim – Zespół Tańca Ludowego „Włodawiacy” gr. II z MDK Włodawa.
Natomiast w kategorii „15 – 19 lat” zwyciężył Zespół Tańca Ludowego „Tanew” z MDK w Biłgoraju. Drugie miejsce przyznano ZTL „Zwierzyniacy” ze Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu, a trzecie – ZTL „Włodawiacy” gr. I z MDK Włodawa.
Jury przyznało też wyróżnienie Dziecięcemu Zespołowi Pieśni i Tańca „Drelowiacy” z GOK w Drelowie. Nagroda starosty Andrzeja Romańczuka powędrowała do ZPiT „Jata” z GOK w Łukowie. Nagrodę burmistrza Wiesława Muszyńskiego otrzymał Dziecięcy Zespół Ludowy „Bogutki” z Bogucina.
Joanna Szubstarska