Kultura
Źródło: TK
Źródło: TK

Folklor na starym rynku

Kilkanaście grup śpiewaczych oraz zespoły pieśni i tańca złożone z młodzieży i dorosłych umilały mieszkańcom sobotnie popołudnie 21 maja. Na starym rynku odbył się Dzień Dziedzictwa Lokalnego.

Impreza została zorganizowana przez Miejsko-Gminne Centrum Kultury, urząd miejski oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1. Głównym celem spotkania były eliminacje powiatowe do Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, który rokrocznie odbywa się w Kazimierzu Dolnym. O nominację do tego prestiżowego koncertu starało się 14 zespołów śpiewaczych z całego powiatu ryckiego.

Na zaproszonych artystów czekała scena ozdobiona motywami ludowymi oraz kwiatami. Wszystkich przybyłych powitała Bogumiła Porowska, dyrektor MGCK. – To ogromna radość, że tak wiele zespołów i osób zaangażowanych jest w upowszechnianie kultury, historii i tradycji nie tylko w regionie, ale też na terenie ziemi ryckiej – powiedziała dyrektor. Oficjalnego otwarcia koncertu dokonał Jarosław Żaczek, burmistrz Ryk. – Historia, folklor i tradycja to coś, czym w sposób pozytywny różnimy się wśród innych narodów Europy i świata – zauważył włodarz miasta. I dodał: – Udowodnimy dzisiaj, że i my tutaj, w Rykach jesteśmy dumni z tego dziedzictwa.

Na ludową nutę

Miejsca w pierwszym rzędzie przed sceną zajęli jurorzy: prof. Jan Adamowski – kierownik w Instytucie Kulturoznawstwa UMCS oraz Andrzej Sar – główny instruktor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie. Zadaniem jury było wytypowanie dwu lub trzech zespołów, które pojadą na eliminacje wojewódzkie dające bezpośrednią przepustkę do ogólnopolskiego festiwalu w Kazimierzu. Wybór nie był łatwy. Każda z grup śpiewaczych prezentowała się okazale, ubrana w charakterystyczne dla siebie stroje ludowe. Większość występujących śpiewała a capella, a niektórym towarzyszyli akompaniatorzy. Wśród piosenek zdarzały się i takie, które swą energią porywały do tańca.

Podczas koncertu organizatorzy zadbali o różne atrakcje. Dzieci chętnie zaglądały do straganów z zabawkami, a dorośli i pasjonaci mogli zakupić rękodzieło: drewniane rzeźby lub obrazy lokalnych artystów.

Czar strojów i tańca

W oczekiwaniu na werdykt komisji oceniającej odbył się kolejny koncert. Tym razem popis swych nie tylko wokalnych, ale i instrumentalnych umiejętności dały zespoły pieśni i tańca. Na scenę wkroczyli artyści znani lokalnej społeczności: Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego oraz Zespół Tańca Ludowego Ryki, czyli tzw. oldboje. Na specjalne zaproszenie przybył również zaprzyjaźniony z Rykami Zespół Tańca Ludowego „Ulaniacy” z Ulana Majoratu. Barwne stroje muzyków i tancerzy szczególnie zainteresowały publiczność. Przed sceną zgromadziło się liczne grono widzów podziwiających talent artystów. Każdy ich występ nagradzany był dużymi oklaskami.

Po prezentacji zespołów tańca ludowego przyszedł czas na ogłoszenie decyzji jury. Komisja postanowiła zakwalifikować do eliminacji wojewódzkich dwa zespoły śpiewacze. Do Lublina pojadą członkinie Zespołu Śpiewaczego z Oszczywilka i zespół Czerniczanki z Czernica.

Tomasz Kępka