Kultura
Źródło: M
Źródło: M

Folklor rządzi

20 sierpnia, o 19.00, w siedleckim Centrum Kultury i Sztuki rozpoczął się XVII Międzynarodowy Festiwal Pieśni, Tańca i Folkloru. Trzydniowa impreza udowodniła, że nie tylko muzyka nowoczesna podoba się szerokiemu gronu publiczności, ale także mająca swoje korzenie w przeszłości.
Barwne stroje, piękny taniec i doskonały wokal – to atuty pierwszego wykonawcy, który zaprezentował się na festiwalowej scenie. Był to nasz rodzimy Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy”, który jak zwykle dał popis profesjonalizmu.

Występ siedleckiego zespołu publiczność nagrodziła prawdziwą burzą oklasków. Zwłaszcza najmłodsi widzowie z zachwytem patrzyli na przygotowany przez siedlczan program artystyczny. Również kolejny wykonawca zyskał sympatię publiczności. Zespół „Switanak” z Mińska na Białorusi zaprezentował folklor z różnych stron swojego kraju, a prawdziwą gratką stał się występ dwojga młodych cymbalistów, którzy grali chyba równie pięknie co opisywany przez Mickiewicza mistrz Jankiel.

Następnego dnia na scenie pojawili się goście z Ukrainy i Macedonii. W sali CKiS zaprezentowały się zespoły „Zhayvir” z Dniepropietrowska oraz „Racin” z Kiceva.

Ostatni dzień festiwalu odbył się w plenerze. Już o 15.00 na ulicach miasta pojawił się barwny korowód złożony ze wszystkich artystów zaproszonych na imprezę. Zaś o 17.00 na pl. gen. Sikorskiego odbył się koncert galowy. Wystąpiły zespoły: „Funatn´e Olia” z Włoch, „Anatolian Folk Dance Group” z Turcji, Zespół Folklorystyczny z Węgier oraz ponownie „Chodowiacy”.

Magdalena Szewczuk