Folklor w kościele
W tym roku przypada 100. rocznica rozpoczęcia budowy kościoła w Rykach. W ramach jej obchodów zorganizowano różnorodne działania, w tym „Ludowe pieśni…”. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest Paweł Warowny z MGCK w Rykach. Swoimi planami zainteresował ks. Marka Bieńkowskiego, wikariusza parafii. Wspólnie podjęli trud zdobycia strojów, rekwizytów oraz zaproszenia do współpracy wykonawców. P. Warowny jako pasjonat folkloru (studiował folklorystykę, zbiera przedmioty związane z historią i kulturą regionu, m.in. stroje) przekazał oryginalne, blisko 100-letnie, stroje ludowe, w których wystąpią osoby uczestniczące w projekcie.
– Już wcześniej Paweł wystawił w naszym kinie „Drogę Krzyżową i inne pieśni wielkopostne”. Teraz, w związku z obchodami rocznicowymi, chcemy powtórzyć to w kościele – mówi ks. Bieńkowski. – W projekcie będzie uczestniczyło 8 lub 9 wykonawców. Ważne, że to nie zaproszeni artyści, a parafianie: członkowie chóru parafialnego i młodzież z zespołu „Niebieskie Owieczki” – dodaje.
Organizatorzy i wykonawcy stanęli przed nie lada wyzwaniem. Trzeba powiedzieć, że słowa oraz melodie wielkopostnych pieśni ludowych zachowały się jedynie w pamięci osób starszych, nie mają też zapisu nutowego. Pan Paweł zbierał i nagrywał je wśród miejscowych seniorów. Kolejnym utrudnieniem jest konieczność śpiewania a cappella, zgodnie z ludową tradycją. Artyści wystąpią w strojach regionalnych (Ryki to pogranicze podlasko-mazowieckie) – nie stylizowanych, a prawdziwych, pamiętających czasy budowy świątyni. Udało się nawet zgromadzić charakteryzujące się stonowaną kolorystyką stroje kobiece. Warto wiedzieć, że w okresie Wielkiego Postu panie nie nosiły korali.
Drugi akt „Ludowych pieśni…” zostanie przedstawiony w Wielki Piątek. Grób i Ciemnia w tym roku będą ozdobione kilimami i kołowrotkami, które dodatkowo podkreślą folkowy charakter całości. W czasie adoracji przy Grobie również zostaną odśpiewane ludowe pieśni. – Mam nadzieję, że to pokaże bogactwo naszego regionu i przyczyni się do rozpropagowania wiedzy o przeszłości oraz bogatej kulturze tego skrawka ziemi – podsumowuje ks. Bieńkowski.
3 PYTANIA
Ks. Marek Bieńkowski
Jakie inne akcje podjęto w ramach obchodów 100. rocznicy rozpoczęcia budowy kościoła w Rykach?
Zaplanowaliśmy wiele inicjatyw. Niedawno miał miejsce jarmark kolędowy. Wkrótce w szkołach odbędzie się konkurs wiedzy o historii Kościoła, zarówno powszechnego, jak też tego w naszej parafii. Chcemy też zorganizować plener malarski oraz wystawę fotografii przedstawiających kościół.
Czemu jeszcze, poza uczczeniem jubileuszu, służą te wszystkie działania?
Nasze imprezy służą integracji lokalnej społeczności. Osoby, które biorą udział w przygotowaniu wszystkich imprez, oraz widzowie czy uczestnicy tych wydarzeń zbliżają się w ten sposób do Kościoła.
Ludzie chętnie podeszli do przygotowania Drogi Krzyżowej w stylu folk?
Tak, ten pomysł spotkał się z zainteresowaniem osób, które zostały zaproszone do współpracy. Nie wiem, jak podejdą do niego widzowie, ale mam nadzieję, że pozytywnie. Moim zdaniem nasi parafianie są żywo zainteresowani historią oraz kulturą swojego regionu i chętnie zobaczą ten projekt.
Magdalena Szewczuk