Aktualności
Folklor z różnych stron świata

Folklor z różnych stron świata

Od 14 do 17 lipca Włodawa stanie się miastem międzynarodowego folkloru. Przyjadą m.in. zespoły z niedalekiej Ukrainy, Republiki Kałmucji w Federacji Rosyjskiej, z Macedonii, Gruzji, Bośni i Hercegowiny oraz Włoch.

Na deskach amfiteatru, czyli tzw. muszli, w sąsiedztwie klasztoru oo. paulinów grupy folklorystyczne zaprezentują tańce ze swoich regionów i państw. Nasz kraj reprezentować będzie Zespół Tańca Ludowego „Polesie”, który jest gospodarzem Międzynarodowego Poleskiego Lata z Folklorem.

Impreza, który odbywa się zawsze w środku lata we Włodawie, w tym roku zostanie zorganizowana po raz 27. Jest to wydarzenie niezwykle znaczące dla promocji nadbużańskiego miasta, na które przybywają również turyści odpoczywający na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim, szczególnie nad Jeziorem Białym.

Na festiwalu gościły już zespoły niemal z wszystkich krajów Europy i wielu państw świata. Włodawa od 1991 r. jest jednym z ponad 200 miast na świecie, które pod flagą CIOFF, czyli Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej, organizują festiwale folkloru. To zasługa wieloletniego dyrektora Włodawskiego Domu Kultury śp. Janusza Kalinowskiego.

Organizatorami festiwalu są: WDK i samorząd miasta.

Joanna Szubstarska