Aktualności
Źródło: arch
Źródło: arch

Formalności pogrzebowe w Krakowie

Organizowanie pogrzebu, jest bardzo trudnym momentem, z którym niestety, ale musi zmierzyć się każdy z nas. Odejście bliskiej osoby, to ogromny cios, który powoduje tak silny ból, że z pozoru łatwe do rozwiązania problemy, stają się dla nas ogromnym, ciężkim do rozwiązania problemem, którym najchętniej chcielibyśmy obarczyć kogoś innego. Niestety, choć niektóre rzeczy, mogą poczekać, inne wymagają natychmiastowej interwencji, bez której nie będzie możliwe zorganizowanie należytego pochówku. Do produktowych działań, należy przede wszystkim skompletowanie wymaganych dokumentów.

Jakie dokumenty są niezbędne do przeprowadzenia ceremonii pogrzebowej? 

W zależności od tego, gdzie zmarła osoba, proces kompletowania dokumentów różni się. W przypadku, gdy osoba umrze w kraju, i tutaj też ma zostać pochowana, wystarczy, że rodzina odbierze akt zgonu, wystawiony przez lekarza, dostarczy go do urzędu samodzielnie, lub za pośrednictwem zajmującego się pochówkiem zakładu pogrzebowego, zda dowód osobisty osoby zmarłej, oraz zgłosi śmierć w urzędzie skarbowym. W przypadku, gdy osoba zmarła po za granicami kraju, lub jej ciało albo pechu mają zostać przetransportowane do innego kraju, wymagane są dodatkowe dokumenty. Podczas organizacji zagranicznego transportu, niezbędne są dokumenty takie jak: akt zgonu, zaświadczenie, że osoba nie zmarła na choroby zakaźne, ewentualne potwierdzenie spopielenia zwłok, zaświadczenie, że karawan, którym ma odbyć się transport jest odpowiednio przygotowany, a firma zajmująca się transportem, posiada wszelakie pozwolenia. 

W jaki sposób skompletować wymagane dokumenty? 

Podczas organizacji pogrzebu, rodzina osoby zmarłej, może samodzielnie zająć się kompletowanie dokumentów, oraz przekazanie ich odpowiednim służbą. Proces ten, jest jednak bardzo pracochłonny oraz zabiera bardzo dużo czasu, przez co pochówek może być bardzo późno. Aby zmniejszyć czas organizacji ceremonii, warto powierzyć to odpowiednim osoba, które zostały przełożone, oraz orientują się, jak szybko i bez problemu, przekazać dokumenty do instytucji. W tym przypadku, nie tylko skraca się czas, ale i rodzina może czuć się odciążona, i zająć się przeżywaniem żałoby. 

Wybrany do organizacji pogrzebu zakład pogrzebowy (polecamy zakład Epitafium Kraków), załatwi wszelakie formalności. Dotyczy to nie tylko kompletowania dokumentów, ale również realizacją zasiłku pogrzebowego. W Polsce, każda osoba, posiadająca ubezpieczenie, może ubiegać się o wypłatę zasiłku pogrzebowego, w celu pochowania zmarłej osoby. Najniższy zasiłek, to w tym przypadku lekko ponad 4 tysiące. Za tą sumę, można zakupić urnę, trumnę, kwiaty, opłacić transport zwłok, przygotowanie je do pochówku, oraz obsługę między innymi na terenie cmentarza. Osoba, która ubiega się o wypłatę owego zasiłku, może złożyć odpowiednie oświadczenie samodzielnie, lub upoważnić zakład, aby w imieniu osoby zajmującej się pochówkiem, zgłosiła chęć wypłaty świadczenia, w celu pochowania bliskiej osoby. Ten sposób załatwienia formalności, jest szybszy, gdyż pracownik, który posiada kometencje i wiedzę, zdecydowanie szybciej upora się z tą barierą, co skróci czas oczekiwania na pogrzeb. 

Wszelakie formalności, należy dostarczy samemu lub za pośrednictwem wybranej firmy pogrzebowej, do urzędu, w celu możliwości przeprowadzenia pochówku. Im szybciej dokumenty zostaną dostarczone, tym szybciej będzie można pochować osobę zmarłą, i poddać się zadumie, towarzyszącej żałobie, po zmarłej, bliskiej nam osobie. Warto zatem skorzystać z usług doświadczonych osób, które ułatwią nam przejście przez ten trudny dla nas etap.