Aktualności
Franek na dukacie

Franek na dukacie

Do obiegu na terenie Siedlec trafia nowa moneta - dukat o nominale 4 Franki. To wyjątkowe wydarzenie ma na celu upamiętnić 100-lecie Muzeum Diecezjalnego.

Ponadto wypromować znajdujący się w jego zbiorach jedyny w Polsce obraz El Greca „Ekstaza św. Franciszka”.

Moneta zostanie zaprezentowana 1 września w pawilonie promocyjnym miasta Siedlce podczas Międzynarodowych Dni z Doradztwem Rolniczym oraz Dni Siedlec, które odbędą się na błoniach. Tam też przez dwa dni będzie można nabyć dukat w wyznaczonych placówkach, które podjęły współpracę z muzeum.

Emisja dukata była możliwa dzięki współpracy Muzeum Diecezjalnego z Mennicą Polską. Moneta przedstawia na awersie fragment siedleckiego obrazu El Greca ukazujący z profilu postać św. Franciszka, na tle którego umieszczono malarską paletę z autorem i tytułem dzieła. Nad postacią półkolem widnieje napis w jednym wierszu: 4 FRANKI. Rewers ukazuje charakterystyczny element dekoracyjny siedleckiego muzeum, zaś po środku logo jubileuszu. Do obiegu zostanie wprowadzonych 20 tys. dukatów.

– W związku z tym, że w zbiorach muzeum znajduje się tak zacny obraz, postanowiliśmy ukazać go na monecie. W ten sposób chcemy zainaugurować obchody 100-lecia naszej placówki – mówi ks. dr Robert Mirończuk, dyrektor Muzeum Diecezjalnego. Dodatkowo z myślą o kolekcjonerach i numizmatykach wybitych zostanie 400 srebrnych monet o nominale 250 zł. – Zostaną one zamknięte w specjalnych kapsułach, aby do środka nie przedostawało się powietrze. Dzięki temu wizerunek na monecie nie będzie się utleniał – wyjaśnia ks. R. Mirończuk. Srebrny egzemplarz monety będzie dostępny wyłącznie w Muzeum Diecezjalnym. Zamówienia można składać także drogą mailową. – Jakiś czas temu umieściliśmy informację na naszej stronie internetowej i już zgłaszają się do nas pierwsi kolekcjonerzy zainteresowani zakupem monety i powiększeniem swojej kolekcji o lokalny dukat – dodaje dyrektor MD.

Więcej w bieżącym wydaniu “EK”.

HAH