Fredro obnażył charaktery
Spotkanie odbyło się w ramach ogłoszonej przez Prezydenta RP ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. Głównym celem przedsięwzięcia zainicjowanego w 2012 r. jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Tegoroczną edycję poświęcono twórczości Fredry.
Samorządowcy, bibliotekarze i czytelnicy, którzy przybyli do parku 7 września, wcielili się w role zdradzających i zdradzanych w komedii „Mąż i żona”. Postać hrabiego Wacława wykreowali w kolejnych aktach: burmistrz D. Szustek, starosta Janusz Kozioł oraz dyrektor Łukowskiego Ośrodka Kultury Artur Mydlak.
– „Mąż i żona” to komedia o sytuacjach zdarzających się w małżeństwach, w tym o zdradach. Literatura Fredry nie jest łatwą w czytaniu i rozumieniu. Uczniowie Gimnazjum nr 2, którzy zaprezentowali nam fragment „Zemsty”, również musieli się zmierzyć z trudnościami – powiedział starosta J. Kozioł, polonista z wykształcenia.
Młodzież przygotowana przez Anetę Łaguń zaprezentowała dobrze wszystkim znaną historię Cześnika i Rejenta. Łukowianie otrzymali, poza dawką dobrej komedii, stempel okolicznościowy związany z tegoroczną odsłoną „Narodowego Czytania”.
Wioletta Ekielska