Sport
Źródło: M
Źródło: M

Futbol w czasach kryzysu

Pierwsze tygodnie po zakończeniu sezonu 2011/12 upłynęły wielu klubom z II i III ligi na walce o przetrwanie.

II liga

Już przed startem ubiegłego sezonu wiele klubów zrezygnowało z gry na trzecim poziomie rozgrywkowym. Wymagania finansowe związane z organizacją meczów i wyjazdami przerosły kilka zespołów, jednak nie można generalizować. Gro klubów płaci za lata życia ponad stan i myślenia rodem z poprzedniej epoki. W ciągu sezonu z rywalizacji odpadły także Sokół Sokółka (po 16 kolejce) i KSZO Ostrowiec Świętokrzyski (po 23 kolejce). W przypadku Sokółki potwierdza się teza, że w małym mieście bez możnego sponsora wręcz niemożliwe jest utrzymanie klubu na wysokim poziomie.

Zeszłego lata z awansu zrezygnował mistrz i wicemistrz grupy podlasko-warmińsko-mazurskiej, przez co liga od pierwszej kolejki była kadłubowa. Po wycofaniach w trakcie sezonu doszło do tego, że ligę ukończyło 15 zespołów. Przed sezonem 2012/13 zaistniała obawa o powtórzenie czarnego scenariusza, niektórzy podważali nawet sensowność istnienia grupy wschodniej II ligi. Po żmudnym procesie licencyjnym liga będzie kompletna. Nowe zespoły w lidze to: Radomiak Radom, Unia Tarnów, Siarka Tarnobrzeg i Concordia Elbląg (wicemistrz grupy podl.-warm.-mazur.) oraz spadkowicze z I ligi, czyli Wisła Płock i Olimpia Elbląg. W przypadku Concordii powtórzyła się sytuacja sprzed roku, kiedy mistrz zrezygnował z gry w II lidze (wtedy Olimpia Zambrów, teraz Start Działdowo), ale elblążanie otrzymali licencję i spróbują swoich sił w wyższej lidze. Wpływ na skład ligi może mieć jeszcze zamieszanie w Ekstraklasie i I lidze spowodowane targami Polonii Warszawa z GKS Katowice i upadkiem Ruchu Radzionków.

Pogoń Siedlce przy większości klubów przeżywających różne problemy jawi się jako oaza spokoju. Licencja bez zastrzeżeń w pierwszym terminie, regularne wypłaty pensji, nowoczesne obiekty. Nic tylko wygrywać.

III liga

Grupa lubelsko-podkarpacka III ligi w sezonie 11/12 okazała się ligą, z której nikt nie spada. Już na finiszu rozgrywek dało się słyszeć o problemach kilku klubów, a także o możliwych fuzjach wewnątrz ligi. Kryzys dotknął trzy zespoły, które stać było jedynie na dogranie sezonu do końca. Partyzant Targowiska, KS Zaczernie i Strumyk Malawa wycofały się po zakończeniu rozgrywek, w związku z czym utrzymały się dodatkowo Unia Nowa Sarzyna i Chełmianka Chełm. Bliska końca była także Stal Kraśnik, ale mimo doniesień o wycofaniu zasłużony zespół przystąpi do ligowych zmagań.

W nowym sezonie na boiskach III ligi ujrzymy trzy zespoły z naszego regionu – czołowe ekipy w poprzednim sezonie: Podlasie Biała Podlaska i Orlęta Radzyń Podlaski oraz beniaminka Orlęta Łuków. Pozostałymi nowicjuszami w stawce będą: Lublinianka-Wieniawa, Rafineria Czarni Jasło i Orzeł Przeworsk. Kłopoty innych mogą być szansą dla naszych. Bialczanie mają spory apetyt na awans, który był już na wyciągnięcie ręki w minionym sezonie. Głównymi rywalami w walce o promocję powinny być Avia Świdnik i Polonia Przemyśl.

KAMIL SULEJ

Andrzej Materski