Region
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Gala koni arabskich

W drugi weekend sierpnia Janów Podlaski będzie przeżywał istne oblężenie gości. Powodem są doroczne Dni Konia Arabskiego, połączone z czempionatem i aukcją.

Co roku z tej okazji do janowskiej stadniny ściągają miłośnicy koni arabskich z Polski i świata. Nie inaczej będzie zapewne i tym razem. Dyrektor stadniny Marek Trela spodziewa się kilkudziesięciu kupców z wielu krajów. W nadbużańskiej stadninie dobiegają końca przygotowania do tegorocznej Letniej Gali Koni Arabskich, która jest największą tego typu imprezą na świecie.

Jak informują w janowskiej stadninie, święto miłośników koni arabskich rozpocznie się 7 sierpnia o 17.30 „Czempionatem polskich ogierów młodszych narodowego pokazu koni arabskich czystej krwi” i pokazem koni z oferty „Pride of Poland”. 8 sierpnia od 9.00 do 20.00 trwać będzie „Czempionat Polski klaczy młodszych, starszych i ogierów starszych”. Międzynarodowe jury oceni walory blisko 100 koni i przyzna puchary hodowcom najbardziej urodziwej klaczy, najpiękniejszego ogiera oraz najlepszego konia pokazu. Widowisko potrwa do godzin wieczornych. W roku ubiegłym tytuł „Best in show” – najpiękniejszego konia pokazu – zdobyła gniada Pianissima ze stadniny Janów Podlaski, a wśród ogierów największe uznanie zdobył siwy Grafik ze stadniny w Michałowie.

W niedzielę o 10.00 nastąpi parada „Chempionatu narodowego pokazu koni arabskich”, zaś o 17.00 donośny gong rozpocznie najbardziej emocjonujące wydarzenie – prezentacje i licytacje XL Aukcji Pride of Poland Janów Podlaski. Do tegorocznej rywalizacji wystawiono 34 konie czystej krwi arabskiej oraz 34 konie do tzw. cichej sprzedaży.

Aukcja to wymarzona okazja do promocji gminy. – Gości trzeba zatrzymać i pokazać im wszystko, co najlepsze. Wtedy będą chcieli wracać częściej – mówią o turystach mieszkańcy Janowa Podlaskiego. Miłośnicy przyrody odwiedzają przy okazji park krajobrazowy Podlaski Przełom Bugu, którego znaczna część położona jest na terenie gminy. – Już teraz zgłaszają się do nas przyjezdni i proszą o materiały na temat doliny Bugu. Chętnie udostępniamy im informatory – potwierdzają pracownicy Parku Krajobrazowego PPB z siedzibą w Janowie Podlaskim. Miłośnicy malarstwa mogą ponadto odwiedzić galerię Macieja Falkiewicza.

Tadeusz Nieścioruk