Region
Źródło: AWAW
Źródło: AWAW

Gaudeamus!

W tym roku w Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej naukę rozpoczęło blisko 1200 studentów.

Inauguracja roku akademickiego odbyła się 2 października. W tym roku na PSW będzie studiowało łącznie prawie 3,5 tysiąca studentów. Wśród braci studenckiej sporą, bo około 400-osobową grupę stanowią cudzoziemcy. Bialską uczelnię coraz częściej wybierają nie tylko obywatele Ukrainy i Białorusi, ale również Litwy i Łotwy. Ci, którzy posiadają Kartę Polaka, studiują za darmo. W obecnym roku akademickim PSW kształci na 18 kierunkach.

Jej władze troszczą się jednak nie tylko o bazę i ofertę dydaktyczną. Od 1 października żacy mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. By korzystać z takiego przywileju, wystarczyło złożyć stosowny wniosek.

– Studenci z ogromną radością przyjęli decyzję senatu naszej uczelni. Chcemy dbać o studentów i staramy się wychodzić naprzeciw ich potrzebom. Ten prezent jest również dobrą wizytówką uczelni. Kosztował nas 400 tys. złotych i na pewno będzie kontynuowany w kolejnych latach – obiecuje rektor PSW prof. dr hab. Józef Bergier. Dodaje, iż obecny rok akademicki będzie dla uczelni szczególnym czasem. Wszystko za sprawą jej patrona. Zapewnia, iż uczelnia zorganizuje swoim pracownikom i studentom wspólny wyjezdna kanonizację bł. Jana Pawła II.

Dużym zainteresowaniem studentów cieszył się też miejscowy akademik. – Na jedno miejsce było aż trzech chętnych. Osoby, które otrzymały mieszkanie zameldowały się już przed 1 października. Wszystkie 186 miejsc mamy już zajęte. Decyzją rektora opłaty za akademik pozostały na tym samym poziomie. Za miejsce w pokoju dwuosobowym trzeba zapłacić 250 zł. Do tego doliczamy jeszcze opłaty licznikowe – tłumaczy Adam Chodziński, kanclerz PSW.

Bialska uczelnia oferuje naukę na poziomie licencjackim, inżynierskim i magisterskim.

AWAW