Opinie
Źródło: P
Źródło: P

Gaudete znaczy radujcie się!

Trzecia niedziela Adwentu jest dla nich jak urodziny. Pięć lat temu schola Gaudete! po raz pierwszy wystąpiła w siedleckiej katedrze, zapewniając oprawę Mszy św. Od tego czasu stale dowodzi, że w grupie siła… I robi to śpiewająco.

Kiedy w październiku 2008 r., podczas jednego ze spotkań w parafii katedralnej, bp Zbigniew Kiernikowski powiedział, że chciałby, by powstała schola skupiająca się na śpiewie liturgicznym, ks. Wojciech Stefaniuk, wówczas wikariusz w tejże parafii, zadeklarował, że zna takie osoby w chórze katedralnym. Zadebiutowali kilka miesięcy później, w trzecią niedzielę Adwentu zwaną Gaudete, i to ten okres liturgiczny podsunął pomysł na nazwę.

Trzon grupy tworzy osiem osób – a więc tyle, że nazwiska można spokojnie wymienić, bez obawy, iż kogoś pominiemy albo że lista okaże się zbyt długa… Choć w ciągu pięciu lat skład nieznacznie się zmieniał, towarzyszyła mu stała reguła: ci, którzy doszli po drodze, z czasem też się wykruszyli. Gaudete! to: Monika Jabłkowska, Anna Januszewska, Patrycja Kurowska, Małgorzata Pachecka, Monika Sadowska, Marcin Jabłkowski, ks. Wojciech Stefaniuk, Michał Woźniak.

Na chwałę Pana Boga

Swoje cele schola Gaudete! definiuje na stronie internetowej parafii katedralnej: „Naszym głównym zadaniem jest należyte wykonywanie śpiewów podczas sprawowania Eucharystii oraz troska o to, aby wierni brali czynny udział w śpiewie. Poza tym chcemy rozwijać swoje talenty muzyczne, uczyć się nowych pieśni i piosenek, radować się śpiewem i przebywaniem ze sobą, a wszystko na chwałę Pana Boga”.

Pracę wyznacza im kalendarz liturgiczny. ...

Monika Lipińska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł