Rozmaitości
Gdy rośliny chorują

Gdy rośliny chorują

Kwiaty cieszą oko domowników, gdy są piękne i zdrowe. Jesienią i zimą należy pamiętać o regularnym podlewaniu kwiatów, w zależności od ich potrzeb, bo każdy gatunek rośliny ma swoje indywidualne wymagania wodne.

Składniki pokarmowe gwarantują zdrowy wzrost, jednak ważny jest odpowiedni skład i właściwe dawkowanie. Rośliny kwitnące i zielone wyglądają atrakcyjnie tylko wtedy, gdy nie na nich więdnących kwiatów czy brązowych liści. Oczyszczanie przeprowadza się poprzez regularne usuwanie kwiatów, które przekwitną, gdyż inaczej rośliny doniczkowe zaczynają zawiązywać dużo sił.

Czasem jednak to nie wystarcza i pojawiają się różne choroby, atakujące domowe rośliny. Jedna z nich jest alternarioza, czyli sucha i brunatna plamistość liści. Pojawiają się owalne lub okrągłe plamy o średnicy około 1 cm, ciemnobrązowe, otoczone obwódką. Przyczyną jest niewłaściwa pielęgnacja, tzn. naprzemienne przesuszenie w wysokiej temperaturze i nadmierna wilgotność oraz zalanie podłoża. Zwalczyć można ją poprzez usuwanie chorych liści i spryskiwanie specjalistycznymi preparatami. Fuzarioza naczyniowa to inaczej grzybicza zgnilizna korzeni, bulw, pędów i liści. Gdy atakuje roślinę, hamuje jej wzrost, a liście i bulwy więdną, żółkną i brązowieją. Wystarczy ograniczyć podlewanie, nie doprowadzać do zastoiny wody, usunąć chore części i odżywić kwiat. Fytoftoroza, czyli grzybicza zgnilizna korzeni, powoduje brak wzrostu roślin, u podstawy pędu zauważalne są brązowe obumarłe tkanki, a rośliny tracą naturalną barwę i połysk. Wszystko przez zbyt wilgotne i chłodne podłoże oraz zastoiny wody. Chorobę można pokonać poprzez ograniczenie podlewania, stosowanie do podlewania wody o temperaturze pokojowej i usuwanie chorych części, a także stosowanie specjalistycznych preparatów.

JAG