Kościół
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Gdy zgasły światła

Karol Wojtyła to prawdopodobnie najbardziej publiczna postać w historii. Czy możliwe jest, by powszechnej świadomości umknęło coś, co kryje się za jego publicznym wizerunkiem?

Nikt nie był fotografowany, nagrywany czy filmowany tak często jak św. Jan Paweł II. Nikt wcześniej nie spotkał się z przeszło miliardem ludzi... Znamy historię jego życia, działaność, podróże, dokumenty, dzieła. Pamiętamy beatyfikację, kanonizację. Czy 15 lat po swojej śmierci może nas czymś zaskoczyć? Odpowiedzi na to pytanie szukają autorzy najnowszego filmu o Papieżu Polaku „Wojtyła. Śledztwo”. Pytany o motywację, jaka nim kierowała, by nakręcić film o Janie Pawle II, José María Zavala, reżyser filmu, podkreśla, że ma dług wdzięczności wobec Karola Wojtyły. - Mój ojciec ofiarował za niego życie w dniu zamachu w 1981 r., kiedy Ali Agca na placu św. Piotra oddał strzały do papieża - zdradza rodzinną tajemnicę. - Tata, nie mówiąc nic nam, swoim najbliższym, poświęcił własne życie za Jana Pawła II. Operowani byli tego samego dnia. Mój tata zmarł. Ojciec Święty przeżył i potem przesłał mojej matce list wraz z różańcem - wspomina.

Zavala w zaskakujący i oryginalny sposób podchodzi do życia Karola Wojtyły. Tam, gdzie większość biografów kończy swoje dzieła – w momencie śmierci bohatera – on rozpoczyna jeszcze ciekawszą opowieść. Wysłuchuje świadków, których historie odkrywają siłę wstawiennictwa świętego papieża: mężczyznę, którego matka chciała zabić, dziewczynę będącą już „po tamtej stronie” czy niedoszłą samobójczynię, którą przed skokiem z wysokości powstrzymała… ręka Jana Pawła II.

 

Nie nastała ciemność

Film, mimo czasów epidemii, miał swoją premierę w Hiszpanii. Otrzymał świetne recenzje,  doceniono go ze względu na wartość dokumentalną i zaangażowanie twórców. A tym udało się dotrzeć do materiałów archiwalnych polskich komunistycznych służb bezpieczeństwa, dzięki czemu mogli przedstawić dokumenty obrazujące, w jaki sposób prześladowano Karola Wojtyłę już od 1946 r. Bardzo ważne są też świadectwa kard. ...

JAG

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł