Kultura
Źródło: WAS
Źródło: WAS

Genialni kompozytorzy, mistrzowskie wykonanie

Wybitnych utworów genialnych kompozytorów w mistrzowskim wykonaniu mogli wysłuchać radzyńscy melomani w kolejnej odsłonie jubileuszowych XXX Dni Karola Lipińskiego.

W sobotę, 9 listopada, w sali radzyńskiego kina „Oranżeria” wystąpiła Akademicka Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej we Wrocławiu pod dyrekcją prof. Mieczysława Gawrońskiego z solistą Jakubem Jakowiczem. W repertuarze znalazły się kompozycje Mozarta, Griega i Paganiniego.

Lekko i nastrojowo

Jak zaznaczył otwierając koncert Zygmunt Pietrzak, prezes Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego, obecność wrocławskiej orkiestry w tym mieście nie jest przypadkowa – stanowi efekt wieloletniej wspólpracy RTM z Akademią Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

W pierwszej części koncetru publiczność wysłuchała jednej z najbardziej znanych kompozycji Wolfganga Amadeusza Mozarta. „Eine Kleine Nachtmusik” to utwór należący do gatunku rokokowej muzyki rozrywowej, zachwycający lekkością, beztroską. Z kolei utwór norweskiego kompozytora Edwarda Griega zwanego Chopinem północy – „Suita z czasów Holberga” – oczarowała liryzmem, subtelną nastrojowością.

Wirtuozowska podróż

Drugą część koncertu wypełnił I Koncert skrzypcowy D-dur op.6 Nicolo Paganiniego. Była to – jak określiła prowadząca koncert Agnieszka Jeż z RTM – „wirtuozowska podróż poprzez techniczne możliwości skrzypiec, ukazująca, jak niesamowitą swobodą gry cieszył się sam kompozytor”. Partię solową wykonał Jakub Jakowicz – młody artysta należący do światowej sławy skrzypków swojej generacji.

Obaj artyści – Michał Gawroński i Jakub Jakowicz podczas koncertu uhonorowani zostali pamiątkowymi medalami Dni Karola Lipińskiego oraz dyplomy „w uznaniu zasług dla organizacji i rozwoju DKL oraz w podzięce za materialny, intelektualny i duchwy wkład w 30-lecie obecności tej imprezy muzycznej w pejzażu Radzynia Podaskiego i powiatu radzyńskiego”.

BZ