Diecezja
Źródło: WE
Źródło: WE

Geniusz kobiety, geniusz mężczyzny

Dwadzieścia małżeństw z terenu diecezji siedleckiej przybyło do łukowskiego Domu Moria, by od 22 do 24 listopada wspólnie odkrywać, na czym polega geniusz kobiety i mężczyzny. Rekolekcje prowadzili Anna i Benedykt Banaszakowie.

Pomysł spotkania pojawił się po rozważaniu listu Jana Pawła II do kobiet. Nad zdobytą w trakcie konferencji wiedzą małżonkowie dyskutowali podczas spotkań w grupach.

Wrażliwa niewiasta

Geniusz każdego człowieka wpisany jest w nas od samego początku. To Bóg zaplanował, jakimi ludźmi mamy być, czy jesteśmy nimi na sposób kobiecy, czy też męski. – Geniusz kobiety polega na jej wrażliwości, nastawieniu na relacje z innymi, na umiejętności odczytywania ludzkich potrzeb oraz na gotowości poświęcenia się, by na te potrzeby odpowiedzieć. Kobieta nie szuka mądrości w sobie, ale w tym, który w nas ten geniusz kobiecości zapisał – powiedziała A. Banaszak. Po czym dodała, że dzisiejszy świat wtłacza niewiastę w rolę tej, która ma rywalizować z mężczyzną, zabiegać o to, by odnosić sukces większy niż on. – Nie nastawiamy się na współpracę, spotkanie dwóch różnych osób, ale na rywalizację. Widać to chociażby w wulgaryzmie młodych dziewczyn – dodała prowadząca spotkanie.

Rycerski mężczyzna

Zakorzeniony w Panu Bogu jest tym, który, odpowiedzialny za siebie i innych, podejmuje właściwe decyzje i nie boi się ich. Geniusz mężczyzny ujawnia się w jego szacunku do kobiety, rycerskości, mimo zmieniających się czasów. – W dzisiejszym świecie nastawionym na konsumpcjonizm brakuje należytej pozycji mężczyzny. Kwestia autorytetu jest pomijana. Jesteśmy pozbawiani roli przywódców, w dobrym tego słowa znaczeniu, ale i sług. Autorytet mężczyzny nie jest równoznaczny z panowaniem, autorytaryzmem i przekonywaniem o swojej wyższości. To przekonanie, że Bóg nas wyposażył w wartości, które powinniśmy przekazywać innym – tłumaczył B. Banaszak.

W służbie rodzinie i społeczeństwu

Ona i on obdarzeni darem geniuszu są tymi, którzy zostali powołani do służby rodzinie. Stawiając wymagania dzieciom, wskazują kierunek, w którym mają iść. – Naszym zadaniem jest pokazanie wartości, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę – zaznaczył prowadzący rekolekcje. Jego żona natomiast wyjaśniła, na czym polega geniusz kobiety i mężczyzny w służbie społeczeństwu. – Wchodząc w środowisko, musimy stawać się pomocą dla tych, którzy są zagubieni. Mamy być rodzinami, na które inni spojrzą i powiedzą, że my też chcemy tak żyć, bo oni się naprawdę kochają. Tam, gdzie jesteśmy, musimy tworzyć nową kulturę bycia, spotkania – tłumaczyła.

Całość z różności

O różnicach psychologicznych między obiema płciami wielu stara się mówić, by ukazać, jak wpływają one na naszą codzienność. Dlaczego świadomość tematu jest tak ważna? – Nie znając różnic psychologicznych, popadamy w nieufność. Myślimy, że druga osoba celowo nas krzywdzi. Często małżonek nie potrafi wyjść nam naprzeciw, bo może sobie nie zdawać sprawy, że mógłby coś skorygować. Dobrze jest odkryć to, że jesteśmy równi, ale odmienni – powiedział Banaszak. A różnimy się w wielu dziedzinach naszego życia. Każde z nas ma inny, właściwy swojej płci, stosunek do pracy, ludzi. – Kobieta i mężczyzna na różne sposoby czytają problemy, z jakimi zmaga się drugi człowiek, po tym, co mówi i czego nie mówi. Różni nas sposób mówienia, myślenia, przeżywanie religijności, płciowości – dodała A. Banaszak. Jesteśmy różni i ta różność czyni z nas całość.


MOIM ZDANIEM

ks. Marek Andrzejuk – moderator Ruchu Światło-Życie 

 

Pomysł rekolekcji przeznaczonych dla małżeństw Domowego Kościoła wziął się z potrzeby dzisiejszego świata, który poszukuje swojej tożsamości jako kobiety i mężczyzny. Konferencję prowadziło małżeństwo, ponieważ ważnym wymiarem rekolekcji w charyzmacie Ruchu Światło-Życie jest świadectwo. Przeżywanie kobiecości i męskości w codzienności małżeńskiej łatwiej jest przekazać właśnie tym, którzy żyją w związku sakramentalnym. Oni każdego dnia odkrywają dar męskości i kobiecości, i się nim dzielą.


Anna i Benedykt Banaszakowie są małżeństwem od 25 lat. Mają piątkę dzieci w wieku od 11 do 22 lat. Od czasów studenckich formują się w Ruchu Światło-Życie, obecnie w Domowym Kościele. Posługują podczas rekolekcji, dzielą się swoim świadectwem, prowadzą konferencje i rozmowy indywidualne. Jako pedagog, doradca rodzinny pani Anna pracuje w Archidiecezjalnej Specjalistycznej Poradni Rodzinnej, prowadząc spotkania konsultacyjno-terapeutyczne z zakresu problemów małżeńskich, rodzinnych, wychowawczych. Razem z mężem prowadzi rekolekcje i warsztaty tematyczne np.: „Jak kochać i być kochanym?”, „Odchwaszczanie małżeńskiego ogródka”, czy też warsztaty o komunikacji i wychowaniu.

 

Wioletta Ekielska