Rozmowy
Źródło: K
Źródło: K

Głębokie doświadczenie Kościoła

Dla Księdza Biskupa była to pierwsza wizyta Ad limina. Czy mógłby Ksiądz Biskup podzielić się swymi wrażeniami z czytelnikami „Echa”?

Najpierw warto powiedzieć, że wizyta „ad limina Apostolorum” (do progów Apostolskich) odbywa się co kilka lat i polega na tym, że biskupi z danej konferencji episkopatu udają się do Rzymu, by tam modlić się przy grobach świętych Apostołów Piotra i Pawła, a także spotkać się z Ojcem Świętym i pracownikami różnych dykasterii kurii rzymskiej.

Od 1 do 8 lutego trwała taka wizyta biskupów z Polski, a wśród nich ordynariusza naszej diecezji bp. Zbigniewa Kiernikowskiego i moja. Jako że jestem biskupem od niespełna roku, to – rzecz jasna – taką wizytę przeżywałem po raz pierwszy. Ten czas był dla mnie niezwykłym darem Pana Boga. Byliśmy podzieleni na grupy, aby spotkania z papieżem i w kurii rzymskiej miały charakter bardziej bezpośredni. Od strony duchowej najważniejsze były wspólne celebracje Eucharystii w czterech większych bazylikach Rzymu i modlitwa przy grobach św. Apostołów Piotra i Pawła.
Ilu biskupów polskich wzięło udział w wizycie? Jaka atmosfera panowała w czasie podróży, pierwszych chwil pobytu? Czy rzeczywistość tej wizyty była zgodna z wyobrażeniami Księdza Biskupa?

Miało być 94 biskupów, choć nie jestem pewien, czy wszyscy dotarli. Była to jednak bardzo liczna grupa. Mieszkaliśmy w różnych miejscach Rzymu. Ja znalazłem się w gronie ok. 30 biskupów, którzy zatrzymali się w Papieskim Instytucie Polskim przy via Pietro Cavallini. ...

Ks. Andrzej Adamski

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł