Gloria Artis dla siedlczanki
U. Tomasiuk ps. Tom jest znaną poetką, autorką 13 tomików wierszy oraz szeregu publikacji. W swojej twórczości często wraca do stron rodzinnych i swojego miasta - Siedlec. To ona tak pięknie ujęła legendę o księżnej Aleksandrze Ogińskiej w opracowaniu zatytułowanym „Ćma z książęcego rodu”.
Tworzy głównie poezję, w której podkreśla wartość przyjaźni, kocha, co dobre, piękne i święte. Język, jakiego używa zarówno w wierszach jak i opowiadaniach, jest bardzo rozpoznawalny, przepełniony refleksją i ciepłem, osadzony w najpiękniejszych tradycjach polszczyzny. Dużą część swojej twórczości poświęciła tematyce polskości na Kresach Wschodnich. Publikacje U. Tomasiuk przetłumaczono na języki wschodnio-słowiańskie. Lada chwila ukaże się polsko-rosyjsko-białoruski tomik poetycki „Przystanek przed snem”.
Aktywna działaczka
Pisarka wielokrotnie była zapraszana na Litwę, Białoruś i Ukrainę. Dzięki Siedlce odwiedzają twórcy i animatorzy kultury z różnych stron kraju oraz z zagranicy. U. Tom aktywnie działa w Mazowieckim Towarzystwie Kultury w Warszawie, gdzie przewodniczy sekcji literackiej.
Doceniając zasługi siedlczanki, minister Bogdan Zdrojewski na wniosek MTK przyznał siedlczance prestiżowe wyróżnienie – Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis III stopnia. Uroczystość odbyła się 12 marca w sali widowiskowej „Podlasie” podczas spotkania siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Prezes MTK Janusz Ostrowski podkreślał w swoim przemówieniu osiągnięcia pisarki w dziedzinie twórczości artystycznej oraz zaangażowanie społeczne.
Świadectwo kultury
Aktu dekoracji dokonał prezydent Siedlec w towarzystwie prezesa J. Ostrowskiego i wiceprezesa Janusza Omeljaniuka z MTK. W. Kudelski podziękował U. Tom za jej twórczość i promowanie miasta, życząc dalszych sukcesów. Zaznaczył też, że jej wiersze są wspaniałym świadectwem polskiej kultury, a dzięki pani Urszuli, Siedlce mają znaczny udział w jej tworzeniu.
Gospodarzem uroczystości była Krystyna Paczuska, dyrektor UTW. Spotkanie zakończyło się wykładem „Walc i karnawał. Od walca Chopina do walca angielskiego”, który wygłosił Igor Pogorzelski, reżyser dźwięku i prelegent Filharmonii Narodowej.
FRANCISZEK ZWIERZYŃSKI