Głosowanie trwa
Wybierać można spośród 114 najciekawszych projektów, które decyzją zarządu otrzymały pozytywny wynik. W samym regionie siedleckim mamy sześć inicjatyw o wartości ponad 2,5 mln zł, które szczegółowo przedstawiono podczas konferencji prasowej 23 września w Siedlcach. Są to: ścieżka edukacyjno-przyrodnicza przy siedzibie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego w Kaliskach, Przystanek Relacje, czyli program wychowawczo-profilaktyczny dla dzieci i młodzieży podregionu siedleckiego, platforma edukacyjno-szkoleniowa dla mieszkańców Mazowsza, inwestycje przy Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie koło Korczewa (nasadzenia roślinności, budowa alejek, bezpłatna linia autobusowa w weekendy), poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego w mieście i gminie Łosice.
Co najbardziej potrzebne?
– Wspomniane inwestycje to ogromna szansa dla regionu siedleckiego. Nie zapominajmy jednak, że są dwie pule – subregionalna i ogólno regionalna, gdzie również są projekty z tego regionu. To od nas zależy, które z przedsięwzięć zostaną zrealizowane – podkreśliła Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.
Do głosowania zachęcała również Elżbieta Lanc. – Wszystkie przedstawione projekty są ciekawe i różnorodne, tworzą rozwój różnych form aktywności – mówiła, zwracając uwagę m.in. na inicjatywę Przystanek Relacje. – To program wychowawczo-profilaktyczny dla dzieci i młodzieży o wartości blisko 200 tys. zł obejmujący zajęcia ukierunkowane na budowanie relacji i odbudowywanie więzi społecznych zaburzonych przez pandemię koronawirusa. Dzieci często nie potrafią znaleźć się w nowej rzeczywistości. Ten pomysł to swego rodzaju rehabilitacja dla młodych ludzi. Projekty wy brane do głosowania służą nie tylko temu, by zaabsorbować duże środki finansowe, ale przy okazji wydobyć to, co w danym regionie jest najpiękniejsze i najważniejsze. Głosujmy, jest w czym wybierać – zachęcała E. Lanc.
Jak głosować?
– Zainteresowanie BOM jest bardzo duże. Głosowanie jest intuicyjne – na stronie bom.mazovia.pl, w zakładce „głosuj”, wystarczy wpisać swoje imię i nazwisko, miejscowość, w której obecnie przebywamy, kod pocztowy i numer telefonu. Jeżeli ktoś chce oddać głos osobiście, można to zrobić w siedzibie urzędu marszałkowskiego w Warszawie bądź w poszczególnych delegaturach. Każdy może zagłosować, również osoby małoletnie (w ich imieniu głos oddaje opiekun prawny). Warto również wspomnieć, że każdy mieszkaniec Mazowsza – w ramach jednego głosowania – może oddać dwa głosy: jeden na projekt ogólnowojewódzki i jeden na podregionalny – informowała Sara Michalska, zastępca dyrektora departamentu organizacji urzędu marszałkowskiego.
Głosowanie potrwa do 10 października, zaś wyniki zostaną ogłoszone w połowie miesiąca. Projekty wybrane przez mieszkańców zostaną zrealizowane przez samorząd województwa w 2022 r.
IZU