Aktualności
Głosujmy na nasze!

Głosujmy na nasze!

Od 1 do 29 września trwać będzie głosowanie internetowe na rzekę roku. Wśród 11 „finalistek” znalazły się Bug oraz Muchawka.

– W konkursie Rzeka Roku Klubu Gaja poszukujemy szczególnych miejsc nad rzekami, istotnych dla przyrody, historii czy kultury danej społeczności lokalnej. Miejsc, które mają swoją opowieść, inspirują i łączą ludzi – czytamy na stronie www.zaadadoptujrzeke.pl. Klub Gaja po raz drugi zorganizował konkurs mający na celu wyłonienie Rzeki Roku 2014 spośród finałowej 11. Stanie się to we wrześniu, podczas internetowego głosowania.

Kochamy naturę i naturalność

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszone zostały 43 rzeki. Jury w składzie dr hab. prof. Zbigniew Wilczek (Uniwersytet Śląski), Tomasz Pikuła (fotografik), Marek Szymański (Wędkarski Świat) oraz Jacek Bożek i Paweł Grzybowski (Klub Gaja) wybrało 11. – W tegorocznych zgłoszeniach widać tęsknotę, zarówno zgłaszających, jak i jurorów do rzek prawie naturalnych, nie sponiewieranych przez regulacje i zabudowę hydrotechniczną – rzek, które dzięki swojej naturalności mocno i dobrze wpisane są w dni powszednie i święta ludzi nad nimi mieszkających. Konkurs pokazuje, że nie chcemy „uporządkowanych” cieków wpuszczonych w kanał i jak ryba wody coraz bardziej potrzebujemy zapachu narwiańskich torfowisk, bużańskiego błotka po wiosennej dużej wodzie i ciężkiego powietrza z bagien nad górną Słupią – komentuje M. Szymański.

Nasze dobro narodowe

Muchawkę zgłosiło do konkursu siedleckie koło Polskiego Klubu Ekologicznego „Podlasie”. – Jest dziką, nieuregulowaną, meandrującą wśród pól i łąk rzeką. To właśnie dzięki spiętrzeniu jej wód powstał siedlecki zalew, bez którego dzisiaj nie wyobrażamy sobie życia w Siedlcach. Teren, po którym płynie Muchawka jest w dużej części od ponad dziesięciu lat objęty ochroną jako użytek ekologiczny Dolina Muchawki – uzasadniają członkowie koła, zauważając, że tereny wokół liczącej niespełna 30 km rzeki odegrały historyczną rolę w bitwie pod Iganiami i od lat pozostają obiektem twórczych uniesień wielu artystów – poza malarstwem, uwieczniona zostałam m.in. w „Popiołach” Stefana Żeromskiego.

Bug (okolice Gródka) z licznymi starorzeczami oraz meandrującym korytem – zgłoszony do udziału do konkursu przez Katarzynę Wojtkowską – dzięki swemu granicznemu położeniu miał okazję pozostać rzeką naturalną, co jest ewenementem na skalę europejską. Rzeka przepływa przez malownicze tereny – miejsca, gdzie poszanowana i zachowana została tradycja. Miejscowości usytuowane nad Bugiem są atrakcją turystyczną. Na największą uwagę zasługują produkty lokalne przygotowywane według tradycyjnych receptur.  

KL