Godni życia
Jak wyjaśnia kierownik projektu br. Łukasz Lewczuk, temat tegorocznego spotkania jest odpowiedzią na przypowieść o miłosiernym samarytaninie. – Jezus zdaje się mówić za jej pośrednictwem do każdego człowieka: „Jesteś godny życia!”. Opierając się na wspomnianym fragmencie Pisma Świętego, chcemy przyjrzeć się naszym ranom i odsłonić je przed miłosiernym samarytaninem, tj. Jezusem Chrystusem, aby On sam mógł je opatrzyć i uleczyć – wyjaśnia.
Już poprzednie edycje Golgoty Młodych pozwoliły na obserwację, iż serpelickie spotkanie staje się płaszczyzną, gdzie liczy się przede wszystkim doświadczenie – przeżycie. – Poszukujemy miejsc, w których możemy dotknąć, doświadczyć, poczuć Boga. Chcemy zaprosić was do wejścia na drogę pozwalającą odkryć prawdziwe światło – zachęcają organizatorzy.
Godni Boga i innych
Inicjatywa braci kapucynów oraz wielu zaangażowanych w nią osób gromadzi co roku ok. 900 młodych pragnących w atmosferze modlitwy i radości spotkać się w słowie i sakramentach z Jezusem Chrystusem.
Tegoroczna Golgota Młodych zostanie podzielona niejako na pięć etapów: „zranieni”, „godni siebie”, „godni innych”, „godni Boga” i „godni życia”. – Możecie spodziewać się wielu nowości i dynamiki. Każdy wieczór będzie kończył się czymś niezwykłym, ale także każdy dzień będzie inny – sygnalizują pomysłodawcy serpelickich spotkań.
Uroczystej Eucharystii sprawowanej w sobotę, 22 sierpnia, o 11.30, przewodniczyć ma biskup diecezji drohiczyńskiej Tadeusz Pikus. Nie zabraknie też wieczornych nabożeństw czy spotkań w grupach, muzyki, atmosfery braterstwa, długich rozmów i cichej modlitwy.
Pismo Święte i notatnik
W ubiegłorocznej odsłonie serpelickiego spotkania uczestniczyli młodzi z niemal z całej Polski. Duchową posługą służyło im 50 kapłanów, wielu braci i sióstr zakonnych. Dolną granicę wieku uczestników organizatorzy wyznaczyli na początek liceum, górnej nie ma.
Młodzi, którzy odpowiedzą na zaproszenie i pojawiają się w piątek, 21 sierpnia, w Serpelicach powinni kierować się w stronę kościoła, a następnie zgłosić się do punktu informacyjnego. Należy zabrać ze sobą śpiwór i podstawowy sprzęt biwakowy. Koszt uczestnictwa wynosi 50 zł. Bracia zapewniają gorącą zupę na obiad, zaś na śniadania i na kolacje wrzątek oraz chleb… Warto wziąć też ze sobą Pismo Święte i coś do notowania…
Tadeusz Nieścioruk