Aktualności
Godzina za złotówkę

Godzina za złotówkę

Łukowscy radni na najbliższej sesji zajmą się uchwałą obniżającą opłaty za przedszkola. Do tej pory koszt godzinnego pobytu dziecka w miejskich placówkach wynosił 2,24 zł. Wkrótce opłata nie będzie większa niż 1 zł.

Ta wiadomość na pewno ucieszy rodziców A wszystko za sprawą znowelizowanej przez prezydenta RP ustawy o systemie oświaty zmniejszającej czesne za przedszkola.

Na oficjalnej stronie ministerstwa edukacji można przeczytać, że dokument, który obowiązywać będzie od 1 września 2013 r., ograniczy wysokość opłat pobieranych od rodziców za korzystanie przez ich dzieci z wychowania przedszkolnego. Do tej pory maluchy mogły przebywać w przedszkolach bezpłatnie przez pięć godzin. Każde kolejne 60 minut było opłacane przez rodziców, a stawki ustalały samorządy. Po nowelizacji opłata za każdą dodatkową godzinę nie może wynieść więcej niż 1 zł.

Oprócz zmniejszenia opłat za przedszkole, znowelizowana ustawa wprowadza jeszcze jedną zmianę. Od 1 września 2015 r. wszystkie czteroletnie dzieci będą miały prawo do edukacji przedszkolnej. Dwa lata później takie przepisy obejmą trzylatków. A na samorządy spadnie odpowiedzialność za przygotowanie odpowiedniej ilości miejsc w przedszkolach. Dostępność placówek dla najmłodszych nie jest równoznaczna z przymusem uczęszczania do nich.

Aby ustawa mogła wejść w życie, po raz pierwszy samorządy otrzymają środki z budżetu państwa na upowszechnienie edukacji szkolnej. Wszystko po to, by zwiększyć dostęp wychowania przedszkolnego dla wszystkich dzieci w wieku od trzech do pięciu lat. Proces, który rozpocznie się już w najbliższym miesiącu, będzie trwał do września 2017 r. Ustawa została podpisana przez parlament niemal jednogłośnie. – W naszych miejskich placówkach nowe zasady będą wprowadzone od września. Dla rodziców dzieci uczęszczających do przedszkoli będą one oznaczały niższe opłaty – informuje zastępca burmistrza Marcin Mateńko

EW