Diecezja
Źródło: AW
Źródło: AW

Góra Chwały ponad wszystko

6 sierpnia obchodziliśmy święto Przemienienia Pańskiego. W tym dniu wspólnota parafialna z Wisznic przeżywała uroczystości odpustowe.

Suma odpustowa zgromadziła kapłanów z całego dekanatu wisznickiego oraz wielu parafian i gości. Eucharystię odprawił ks. Mirosław Pietrzak – proboszcz parafii Huta Dąbrowa (dek. żelechowski), a okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Jacek Nazaruk z Paszenek.

– Góra Tabor stała się dla apostołów miejscem poznania prawdziwego oblicza Jezusa. Uczniowie po raz pierwszy zobaczyli Mistrza jaśniejącego blaskiem chwały, ujrzeli Jego bóstwo – przypomniał kaznodzieja. – Kilka dni przed tym wydarzeniem Jezus zapowiedział swoją mękę, chciał ich przygotować na to, co wkrótce będą musieli oglądać. Przemienienie na Górze Tabor pokazało uczniom, jak słabo znali Nauczyciela. Piotr proponował nawet, aby już nie schodzić z wzniesienia. Nasza postawa jest podobna: oscylujemy od euforycznej wiary do głębokiego krytycyzmu – zaznaczył ks. Nazaruk, tłumacząc, iż po radości Taboru przyszło cierpienie Golgoty. – Te dwie rzeczywistości przenikają się i w naszym życiu. Kiedy spotyka nas cierpienie, samotność czy niezrozumienie, wtedy pytamy o Boga i sens naszej wiary. Potrzebujemy świadków Jezusowej wielkości. Życzę, abyście, gdy będziecie na Górze Przemienienia, pamiętali o Górze Hańby, o przeciwnościach i cierpieniach, a gdy przyjdzie Góra Hańby i osamotnienie, byście myśleli o Górze Przemienienia – zakończył.

Uroczystości zakończyła Litania o Przemienieniu Pańskim i procesja eucharystyczna.

Agnieszka Wawryniuk