Aktualności
Goźlińskie brzmienie

Goźlińskie brzmienie

Odrestaurowane organy w kościele w Mariańskim Porzeczu zachwycają nie tylko parafian, ale i profesjonalistów. W połowie maja przy instrumencie spotkali się studenci organów i muzyki kościelnej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Okazją było seminarium z organoznawstwa prowadzone przez dr Małgorzatę Trzaskalik-Wyrwę. Dziewięcioosobowa grupa zapoznała się z historią instrumentu, wynikami badań konserwatorskich i przebiegiem konserwacji.

– To instrument z duszą, jego brzmienie porusza serca! – zachwyca się M. Trzaskalik-Wyrwa. – XVIII-wieczna metryka organów naznaczona jest istotnym remontem z 1872 r., który przeprowadził Ignacy Karczewski, organmistrz warszawski. To jego podpis figuruje w wiatrownicy i miechu organów – tłumaczy.

Wieczorem studenci: Piotr Chromiński, Paweł Kasprzyk, Julia Obrycka i Artur Pałasuchin wraz z prowadzącą koncert M. Trzaskalik-Wyrwą wykonali koncert dla licznie zgromadzonych mieszkańców regionu. W pierwszej części koncertu wybrzmiała muzyka liturgiczna, m.in. Toccata avanti la messa della Domecnica Girolamo Frescobaldiego i wersety Kyrie-Christe-Kyrie przeplatane śpiewem chorału, Fuga in d Johanna Pachelbela oraz radosna przygrywka chorałowa Der Tag ist so Freudenreich. Częśc druga z kolei to muzyka taneczna: Passacaglia in a autorstwa Bernardo Storace czy Ad novem saltus i Rocal fuza. Wykonawcy zaprezentowali koloryty głosów goźlińskich organów i ulubione brzmienie kotłów oraz dzwoniącej gwiazdy. Zachęceni pięknymi organami i serdecznym przyjęciem umawiają się już na kolejny koncert.

JAG