Kultura
Źródło: TK
Źródło: TK

Granatniki i moździerze interesowały najbardziej

22 sierpnia w Rykach odbył się rodzinny „Piknik z Niepodległą”. Atrakcji nie brakowało - zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych.

W sobotnie popołudnie na terenie zespołu pałacowo-parkowego wiele się działo. W programie znalazły się występy lokalnych artystów, pokazy sprzętu wojskowego, warsztaty militarne dla dzieci. Kto chciał, mógł też zrobić sobie zdjęcie z lokalną maskotką - Rykusiem. Na scenie zaprezentowali się młodzi artyści na co dzień ćwiczący pod okiem instruktorów Miejsko-Gminnego Centrum Kultury. Utwory m.in. Maryli Rodowicz, Grzegorza Turnaua i Katarzyny Groniec zaśpiewała Ewa Jagiełło. Mocniejsze brzmienia zapewnił lokalny zespół Crank Fly. Gość specjalnym imprezy była grupa folkowa Redlin. Mieszkańców przyciągało stoisko rekonstruktorów 3 Pułku Strzelców Konnych im. hetmana S. Czarnieckiego, gdzie serwowano darmową grochówkę. Zupa jest specjalnością ułanów z Borku. - Jeździmy tak od 15 lat. Na ostatniej imprezie poszły cztery kotły i jeszcze zabrakło. Trzeba było skrobać. A kto nie zdążył, ten nie jadł - mówi z żartem Zofia Prządka. Zainteresowaniem, zwłaszcza najmłodszych, cieszyło się też stoisko z militariami należącymi do 22 Batalionu Lekkiej Piechoty z Dęblina wchodzącego w skład 2 Brygady Obrony Terytorialnej w Lublinie.

– Mamy ze sobą najnowszą broń MSBS Grot, najnowszej generacji ukaemy, broń snajperską, granatniki, moździerze, a nawet wykrywacze metali – wyliczał st. szer. Paweł Caboń.

 

Wspólnie świętować wolność

Sobotni festyn był kolejną inicjatywą w ramach rządowego programu dotacyjnego „Niepodległa”. Ryckie centrum kultury jest jego beneficjentem od 2017 r. Tegoroczna edycja nosi nazwę „Wolność jest w nas”. – My tę wolność chcemy wspólnie świętować właśnie za pomocą takich wydarzeń jak to. Założeniem projektu jest włączenie mieszkańców miasta w obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości poprzez różnorodne działania edukacyjne i animacyjne. Ich celem jest umacnianie tożsamości lokalnej przez nawiązania do historii, kultury, tradycji podczas organizowanych wydarzeń – zaznacza dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Rykach Donata Jurzysta-Łukasiak, dodając, iż na najbliższe miesiące zaplanowano koncerty patriotyczne, pikniki, warsztaty artystyczne, przeglądy, konkursy i spotkania o tematyce historycznej. – W poprzednich edycjach programu spotkały się one z dużym zainteresowaniem mieszkańców, dlatego je kontynuujemy. Chcemy w ten sposób przybliżyć wydarzenia historyczne, które powinny być znane każdemu mieszkańcowi Ryk – tłumaczy dyrektor MGCK.

Tomasz Kępka