Granica bezpieczniejsza
Ma ona zapewnić wykrywanie zdarzeń związanych z przestępczością graniczną - przede wszystkim z nielegalną migracją oraz przemytem towarów. Nad brzegiem Bugu już trwa oczyszczanie terenu z drzew oraz krzewów. - Na tak przygotowanym obszarze stawiane są słupy do kamer oraz montowana instalacja zasilająca i transmisyjna - mówi kpt. Dariusz Sienicki, rzecznik prasowy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. - Budowa zapory na terenie powiatu włodawskiego jest realizowana przez MSWiA.
We współpracy ze strażą graniczną – precyzuje Mariusz Zańko, starostwa powiatu włodawskiego.
Naszpikowana technologią
Długość bariery elektronicznej na tym odcinku wyniesie ponad 170 km. – W jej skład wejdzie m.in. ok. 1,8 tys. słupów kamerowych, 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz specjalne czujniki zapewniające wykrywanie różnych cech fizycznych obiektów – wylicza D. Sienicki. Do ich działania niezbędny jest montaż kabli zasilających i transmisyjnych, a także postawienie dziesięciu kontenerów teletechnicznych. – Centrum nadzoru znajdować się będzie w komendzie NOSG w Chełmie – dodaje D. Siennicki.
W skład bariery wejdzie także siedem stanowisk zlokalizowanych na terenie placówek oddziału, zaś nowy system ma być zintegrowany z już istniejącymi wieżami obserwacyjnymi oraz siecią teleinformatyczną straży granicznej. – Pozwoli to na ciągły monitoring przygranicznego obszaru, a co za tym idzie: rozpoznawanie, identyfikację zagrożeń i ich sprawców, gromadzenie materiału dowodowego oraz podejmowanie działań precyzyjnie ukierunkowanych na zatrzymanie sprawców – tłumaczy D. Sienicki. – Bariera elektroniczna została tak zaprojektowana, aby zasięg jej działania obejmował całą zaplanowaną do ochrony długość granicy z Białorusią na Bugu, bez występowania stref martwych, z uwzględnieniem występujących form ukształtowania terenu, wód powierzchniowych stojących i płynących oraz roślinności – wyjaśnia.
Niezadowoleni czy wdzięczni?
M. Zańko przyznaje, że choć zapora ma służyć bezpieczeństwu mieszkańców regionu, nie wszyscy byli zadowoleni. – Pewien opór społeczny spowodowany był koniecznością wycinki
15-metrowego pasa drogi technicznej wzdłuż rzeki – tłumaczy starosta. – Jednak trzeba zrozumieć potrzeby straży granicznej, która musi mieć ogląd tego, co dzieje się na rzece, aby skutecznie monitorować teren czy móc sprawnie się po nim poruszać – dodaje, podkreślając, że władze powiatu będą wspierać rząd w działaniach służących zagwarantowaniu bezpieczeństwa na granicy, podobnie jak miało to miejsce wcześniej. – Bezpieczeństwo jest dla nas elementem kluczowym, abyśmy mogli zachować stabilizację regionu – zauważa. – Musimy być przygotowani na wszystkie scenariusze, aczkolwiek na tę chwilę jest u nas spokojnie. Owszem, ze względu na niższy stan wody na Bugu zdarzają się przekroczenia granicy, jednak funkcjonariusze straży granicznej robią, co mogą, na miejscu są wojska operacyjne i obrony terytorialnej – zaznacza.
– Mieliśmy niedawno zebranie i nikt z mieszkańców nie ma nic przeciwko zaporze, bo wiemy, po co powstaje – mówi Dorota Dorosz, sołtys Różanki. – Nikt nie chce utrudniać nam życia, a jedynie działać dla naszego dobra – zauważa, wskazując, że mieszkańcy otrzymali zapewnienie od straży granicznej, iż bariera nie będzie to kolidowała np. z uprawianiem turystyki kajakowej i nie zaburzy normalnego funkcjonowania. Na pytanie, czy osoby, przez których prywatne działki będzie przebiegała zapora, wykazywali niezadowolenie, odpowiada, że w Różance nic takiego nie miało miejsca. – Ze strony naszych mieszkańców jest zrozumienie, dlatego uprzątają swoje posesje, zabierają wycięte drzewa – dodaje.
Działa infolinia
– Realizacja tego zadania nie powoduje utrudnień w codziennym funkcjonowaniu mieszkańców terenów przygranicznych – podkreśla kpt. D. Sienicki, dodając, że inwestycja z pewnością w przyszłości przyczyni się do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa, ponieważ granica bywa naruszana, o czym czasem informują sami mieszkańcy. – Na terenie naszej służbowej odpowiedzialności zdarzają się przypadki zarówno nielegalnego przekroczenia granicy państwowej, jak i przemytu towarów akcyzowych – wylicza. – Zgłoszenia związane z nielegalną migracją i przestępczością graniczną można zgłosić do najbliższej placówki Straży Granicznej lub na infolinię: 82-568-55-55 – apeluje.
JAG