Kultura
Źródło: ARCH.
Źródło: ARCH.

Granie i śpiewanie

Władze miasta Biała Podlaska zaprezentowały program własnych imprez na tegoroczny sezon. Oferta zapowiada się dosyć ciekawie.

Pierwszą dużą imprezą będą Dni Białej Podlaskiej. Odbędą się one w parku Radziwiłłowskim w terminie 3-5 czerwca. Pierwszy dzień będzie poświęcony dzieciom. Organizatorzy zapewniają, że nie zabraknie wtedy występów na małej scenie oraz gier i konkursów prowadzonych przez animatorów.

Gwiazdą wieczoru ma być Majka Jeżowska. Kolejnego dnia (sobota) zaplanowano turniej na konsoli Playstation 4 w grę FIFA 16 i kabareton. Na bialskiej scenie wystąpią: Łowcy.B., Made in China i Świerszczychrząszcz. Wieczór poprowadzi bialska formacja Nieśmiesznie Śmieszni. W programie na niedzielę znajdzie się Festiwal Piosenki Dziecięcej „Piastuś” i koncerty. Zaprezentują się: białoruski zespół WeArtist, Krzysztof Krawczyk i Mrozu.

Kontynuowane będą także koncerty wakacyjne na pl. Wolności. Zostaną one zainaugurowane 24 czerwca. Jako pierwsi wystąpią Mohipisjan i Happysad.

– Mam nadzieję, że będą tak popularne, jak w ubiegłym roku. Chcemy, by w centrum Białej Podlaskiej mogły pokazać się przede wszystkim zespoły lokalne i bialscy wykonawcy. Chcemy w ten sposób podziękować za ich twórczość i za to, że chcą tworzyć w naszym mieście. Scenę udostępniamy bezpłatnie. Głównym koordynatorem tego przedsięwzięcia jest nasz rodowity muzyk Janusz Maleńczuk – mówi Michał Trantau, rzecznik prezydenta miasta.

Piłka i folklor    

Na czas Euro 2016 w parku Radziwiłła powstanie strefa kibica, gdzie będzie można zobaczyć wszystkie mecze naszej narodowej reprezentacji oraz półfinał i finał. Od 14 do 16 lipca potrwa Jarmark u Radziwiłła, na którym zagrają zespoły z Argentyny i Nowej Zelandii. Nie zabraknie też rodzimych kapel. Kontynuowane będą kino letnie i koncerty muzyki klasycznej, organizowane we współpracy z miejscową szkołą muzyczną. Miasto włączy się też w organizację wielkiego koncertu z okazji trwania Światowych Dni Młodzieży. Odbędzie się on 24 lipca. W parku wystąpi Full Power Spirit, który w tym roku będzie obchodził 15-lecie swego istnienia, oraz Mate.O.

Sezon imprezowy zamkną Dni Patrona Białej Podlaskiej św. Michała Archanioła. Potrwają one od 23 do 25 września. Gwiazdą ma być Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Ich występ odbędzie się w jednej z hal sportowych.

Urozmaicona oferta

– Nasza oferta kulturalna odbiega troszeczkę od tego, co mamy w okolicznych powiatach i gminach. Próbujemy tworzyć symbiozę między jednym i drugim rodzajem kultury. Jako miasto aspirujące do bycia stolicą kulturalną regionu, powinniśmy promować nie tylko to, co popularne i nieco uliczne, ale też to, co skłania do wyższych przeżyć artystycznych. Nie jesteśmy w stanie tworzyć tu wielkich spektakli teatralnych i oper, choć i to spróbujemy zrobić wspólnie ze szkołą muzyczną. Chcemy, by dni patrona miasta nie były wypełnione tylko muzyką popową. Pragniemy przedstawić urozmaiconą ofertę, aby każdy mógł nie tylko wybrać sobie to, co lubi, ale też poznać inny rodzaj muzyki. Kultura winna nas uczyć i rozwijać – zaznacza prezydent miasta Dariusz Stefaniuk.              

Na wszystkie imprezy wstęp będzie wolny!           

AWAW