Aktualności
Granit, wały i brama

Granit, wały i brama

Zakończyły się prace nad odnowieniem układu komunikacyjnego i fortyfikacji w parku Radziwiłłowskim. To kolejny etap w realizacji bialskiego zespołu zamkowo-parkowego.

– W ostatnich dniach dokonaliśmy oficjalnego odbioru. Prace dotyczyły m.in. fortyfikacji ziemnych, czyli kurtyn i bastionów. Pojawiła się też nowa zieleń. Uporządkowano ciągi komunikacyjne, w tym plac między budynkami szkoły muzycznej, biblioteki i muzeum. Działania dotyczyły także mostów, zarówno tego od strony frontowej – paradnego, jak i od strony dawnych koszar (drewnianego). W ramach prac stworzyliśmy nową ekspozycję armat. W odnowienie przestrzeni wpisało się też postawienie pomnika w postaci ławeczki poświęconego Bogusławowi Kaczyńskiemu – wylicza Jan Maraśkiewicz, kierownik bialskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie.

Rezydencja Radziwiłłów w Białej Podlaskiej była jednym z najwybitniejszych obiektów architektonicznych na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego w XVII w. Zespół jest świetnym przykładem nowożytnej rezydencji magnackiej łączącej walory reprezentacyjne z cechami obronnymi. Taki styl określano mianem palazzo in fortezza. Odtworzenie wyjątkowych umocnień staroholenderskich, czyli kompleksu ziemnych obwarowań obronnych było bardzo ważne, ponieważ wyznaczały one zewnętrzne granice rezydencji. Uwagę zwiedzających zwraca także odbudowana brama Koszarska, gdzie przebiegał historyczny wjazd na teren założenia. Wspomniane ciągi komunikacyjne zostały wykonane z kostki granitowej.

– Prace przy zachodniej i północnej części fortyfikacji zostały oficjalnie zakończone, ale to nie koniec przedsięwzięć związanych z rewaloryzacją. Dalsze działania mają dotyczyć części południowej, narysu pałacu i obecnej części parkowej – uzupełnia konserwator zabytków.

Na rewaloryzację i modernizację zespołu miasto pozyskało 17 mln zł dotacji ze środków unijnych. Aby chronić założenie i jak najdłużej zachować efekty ostatnich prac, podjęto decyzję o wprowadzeniu zakazu wjazdu na teren parku. Auta można zostawiać na tymczasowym parkingu za bramą koszarską. Do dyspozycji interesantów utworzono 60 miejsc postojowych. W przyszłości w okolicach parku powstanie stały parking na 200 aut. – Dzięki przeprowadzonym pracom to niezwykłe miejsce, jakim jest park Radziwiłłowski, zostanie zachowane dla kolejnych pokoleń – podsumowuje prezydent miasta Michał Litwniuk.

AWAW